Sve policijske agencije u Bosni i Hercegovini dobile su informaciju o tjeralici koja je raspisana za trojicom srpskih čelnika - Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem - te bi ih po toj logici trebale privesti. Međutim, situacija je potpuno suprotna. Stevandić je bez problema prešao granicu BiH iz Srbije, a Dodik i Višković dočekani su u Zvorniku uz policijski postroj, što jasno svjedoči o bezvlašću i trenutačnoj situaciji koja se može okarakterizirati kao neposluh i ignoriranje državnih institucija, piše Večernji list BiH. Ovakav razvoj događaja bile su najavile vlasti Republike Srpske, a sada je glavna tema u BiH pitanje hoće li se i tko će se odvažiti na uhićenje Dodika, Stevandića i Viškovića. Hoće li to učiniti domaće policijske snage, pripadnici europskih vojnih snaga EUFOR-a ili netko treći? Hoće li se dugoročno stezati obruč ili će se pristupiti političkom rješenju? Sve to nosi ozbiljan rizik od krvoprolića, posebice jer je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) trenutačno obezglavljena.
Ćulumova ostavka
Naime, nakon ostavke ravnatelja Darka Ćuluma, a i ranijeg razrješenja njegova zamjenika Zorana Galića te izigravanja procedure za izbor novog šefa od bošnjačkih i srpskih političkih elita, sigurnost i stabilnost unutar SIPA-e postale su ozbiljan problem. Mnogi analitičari smatraju da su političke igre oko imenovanja novog rukovodstva dovele do potpune paralize u primjeni zakona i ojačale osjećaj nesigurnosti među građanima. Iako je postojala jasno izražena potreba za hitnim imenovanjem novog ravnatelja, novonastala situacija dodatno je istaknula ovaj problem. Operativni poslovi trenutačno su prepušteni Novaku Mijoviću i Vahidinu Šahinpašiću u odsutnosti ravnatelja i pomoćnika. To će pokušati razriješiti Vijeće ministara BiH i imenovati v. d. ravnatelja koji bi privremeno upravljao Agencijom. Uz Ćuluma, prema podacima vlasti Republike Srpske, još 20 srpskih policajaca napustilo je SIPA-u i pristupilo policiji RS-a. U međuvremenu politička scena RS-a postaje sve napetija. Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, koji je također podložan optužbama i tjeralici, stigao je u Zvornik u pratnji premijera Radovana Viškovića i ministra unutarnjih poslova Siniše Karana. Dočekani su uz specijalce i postrojene policijske snage, što samo potvrđuje da državne institucije BiH ne mogu provesti svoje odluke. Na pitanje hoće li uhititi Dodika, načelnik Policijske uprave Zvornik Aleksandar Vasiljević kazao je da "postupa po zakonu bez obzira na to o kojoj osobi je riječ". No, upravo je on stao uz Dodika dok je pozdravljao policajce. Dodik je, pak, poručio kako situacija u RS-u ostaje stabilna i kako svi građani, bez obzira na nacionalnu pripadnost, mogu biti sigurni. No, njegov stav prema međunarodnim institucijama i Sudu BiH je jasan - on smatra da su institucije BiH, uključujući Sud i Tužiteljstvo, zloupotrebljavane i da su "protuustavne". Dodik se protivi svemu što dolazi iz Sarajeva, smatrajući da je tu riječ o pokušaju srušiti ustavni poredak Republike Srpske, a njegovu politiku podržavaju i ostali lideri u entitetu, među kojima je i Stevandić. Susreli su se u Banjoj Luci. Stevandić je izjavio da je ozračje u RS-u pod velikim političkim pritiscima. Situaciju je komentirao i Vučić, koji je naglasio da je tjeralica za Dodikom i Stevandićem velika prijetnja za stabilnost u BiH i da bi njihov eventualni prijenos u sudski proces mogao izazvati katastrofu. Vučić je, u svom komentaru, poručio kako bi uhićenje ovih političkih lidera predstavljalo "potpunu katastrofu", naglasivši da bi to moglo izazvati širu destabilizaciju, koja bi mogla ugroziti mir i sigurnost u cijeloj regiji.
Rasprava u New Yorku
S obzirom na to da je Republika Srpska postavila ozbiljne prepreke za provođenje zakona BiH, jasno je da je međunarodna zajednica suočena s dvojbama. Hoće li EUFOR ili druge međunarodne snage preuzeti odgovornost za provedbu zakona? Ili će politička rješenja, koja podrazumijevaju daljnje pregovore i diplomatski pritisak, donijeti izlaz iz ove krize? Te političke i diplomatske napetosti kulminirale su i na međunarodnom planu. Predsjednik Dodik je sa Željkom Cvijanović, predsjedateljicom Predsjedništva BiH, potpisao instrukcije diplomatima BiH koji dolaze iz RS-a, a koje uključuju lobiranje u korist srpske politike i sprječavanje, kako oni navode, "lova na vještice" protiv srpskih političara. O uzavreloj situaciji u BiH trebalo bi se ponovno razgovarati iza zatvorenih vrata pred Vijećem sigurnosti UN-a. I to na zahtjev Slovenije. Istodobno, situacija na razini pravosuđa u BiH postaje sve kompliciranija. Predsjednik Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH Sanin Bogunić izjavio je kako pravosudna tijela BiH nastavljaju normalno funkcionirati unatoč prijetnjama i političkim napadima. No, činjenica da su visoki dužnosnici Republike Srpske pozvali članove VSTV-a da podnesu ostavke samo dodatno upućuje na političku polarizaciju koja stresa temelje pravne države u BiH. U svemu tome čini se da je kriza u BiH dosegnula svoju kulminaciju, a odgovori na pitanja o daljnjoj sudbini Dodika, Stevandića i Viškovića bit će ključni za budućnost zemlje i njezinih građana. Hoće li institucije BiH uspjeti vratiti svoju funkcionalnost ili će politička nestabilnost dovesti do novih sukoba? Vrijeme će pokazati.