Čapljina

Obilježena 24. godišnjica oslobađanja prve vojarne

23.04.2016.
u 07:00

Prigodnim programom obilježen je Dan oslobađanja vojarne “Božan Šimović” u Čapljini. Podsjećamo, čapljinska je prva oslobođena vojarna u Bosni i Hercegovini.

Program obilježavanja počeo je polaganjem cvijeća ispod spomen-biste Božanu Šimoviću, jednom od sudionika akcije, a nastavljen polaganjem vijenaca ispod spomen-križa u krugu vojarne.

Sveta misa

Vijence su položila izaslanstva Općine i Općinskog vijeća Čapljina, Udruga stradalnika Domovinskog rata, Oružanih snaga BiH te HDZ-a 1990.

Sveta misa za poginule i pokojne branitelje služena je u kapelici svetoga Mihovila, u krugu vojarne.

Misno slavlje predvodio je don Ivan Turudić koji je u prigodnoj propovijedi, komparirajući događanje iz prve polovine devedesetih godina i aktualni trenutak, bio vrlo kritičan prema sadašnjosti, uz ostalo, ističući:

- Dobro koje smo baštinili iz prve polovine devedesetih godina jest biti slobodan, birati između dobra i zla, pa mi danas možemo reći, ali ja sam prisiljen?!

Ne, dragi prijatelju, ti nisi prisiljen slušati jednoumlje, ti si prisiljen samo na jedno, iz svoje odgovornosti, biti slobodan!

Ako nisi slobodan, što ti vrijedi tvoje imanje, što ti vrijedi tvoj status, ako nisi slobodan, ako si prisiljen, kako kažeš, i ako se bojiš za svoj život.

Dolazimo na ono početno, gdje postavih pitanje, a vjera?

Koliko ste imali prilika izboriti slobodu, da bi ja danas bio ovdje, koliki su vam bili izgledi, kad ste u tenisicama išli na prvu crtu, kad ste s lovačkom puškom išli na bojišnicu, kolike su bile?!

U koga ste onda vjerovali, u lovačku pušku, u svoje tenisice, ili ste vjerovali u Boga i onog kraj sebe, da vas neće ostaviti, da ćete skupa glavu izgubiti...

Nakon završetka bogoslužja, uslijedilo je druženje u vojničkom restoranu.

Akcija oslobađanja

Bila je to prilika da se sudionici akcije još jedanput podsjete na događaje iz travnja 1992. godine. Prisjećajući se, Davor Dodig, jedan od sudionika akcije, kazao je:

- Nismo mi bili nikakvi specijalci, što smo izveli tu akciju. Možda smo bili samo malo hrabriji od drugih, odlučniji...

Podsjećamo, akciju oslobađanja vojarne vodili su pripadnici pukovnije “Kralj Tomislav”, kasnije preimenovane u Postrojbu za posebne namjene “Ludvig Pavlović”.

Okršaj s nadmoćnijim snagama takozvane JNA trajao je čak pet dana.

U akciji oslobađanja vojarne koja je kulminirala 23. travnja 1992. godine, poginuli su Zdravko Kožul, Ivan Kežman, Adil Jusupović i Dario Pelko.

Oslobađanje čapljinske vojarne bila je važna prekretnica Domovinskog rata u BiH i svojevrstan uvod u oslobodilačke akcije u lipnju iste godine, kada je i oslobođen najveći dio doline Neretve i juga Hercegovine. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije