BiH druga najsiromašnija država u Europi

Moguća nova poskupljenja, a subvencija nema

kupovina
16.12.2022.
u 21:58

Životne namirnice poskupjele su svugdje, istina. Ali u BiH najviše. Za litar mlijeka, kilogram brašna ili šećera bh. građani moraju izdvojiti najviše od svih u regiji

Bosna i Hercegovina je druga najsiromašnija država u Europi mjereno po bruto domaćem proizvodu po stanovniku i po standardiziranoj individualnoj potrošnji po stanovniku, pokazuju podaci Europskog zavoda za statistiku - Eurostata za 2021. godinu. Iza nas je samo Albanija. A kod nas sve poskupjelo, dvostruko, trostruko.

Građani se sebi dive, kažu, jer preživljavaju i dalje. Ali od raspodjele troškova adekvatno izraziti nezadovoljstvo, kažu, nemaju kad. Vlasti su imale kad poduzeti mjere, a nisu. Što bi moglo dovesti i do novih poskupljenja. A upitno je hoće li doći do većih subvencija, javlja N1.

Životne namirnice poskupjele su svugdje, istina. Ali u BiH najviše. Za litar mlijeka, kilogram brašna ili šećera bh. građani moraju izdvojiti najviše od svih u regiji. Mlijeko je skuplje 85 feninga nego primjerice u Hrvatskoj, maslac gotovo jednu marku. 

1500 maraka potrebno je četveročlanoj obitelji mjesečno samo za hranu. Ako nadležni ne poduzmu određene mjere, od Nove godine možda i više.

“Na čovjeku iz BiH trenutno možete zaraditi samo na hrani i na lijekovima. Cijene će rasti, iznos potrošačke košarice će rasti. Pod kontrolu se mogu vratiti jedino ispravnim mjerama vlade”, kazao je Marin Bago, iz Udruženja za zaštitu potrošača “Futura”.

I cijena struje, prema kalkulacijama, također bi mogla biti veća, kaže Nermin Džindić, resorni federalni ministar. Za koliko ne zna se. Minimalno, mišljenja su stručnjaci, koji uvođenje blok tarife u Republici Srpskoj smatraju apsurdnim.

“Da se napravi jedan program pomoći kao što ima Vlada FBiH već jedan program za pomoć socijalno najugroženijim kategorijama i umirovljenicima s najnižim primanjima, taj bi paket proširili, tako da bi onu socijalnu kategoriju zaštitili od eventualnog povećanja”, naveo je Džindić.

Struka kaže kako se ne trebaju kažnjavati građani.

“Ne kažnjavate one koji troše ugalj, koji zagađuju okolinu, ne kažnjavate one koji sijeku šumu, nego sada kažnjavate one koji koriste struju proizvedenu iz vode koje imamo u izobilju trenutno. U Federaciji može doći do nekog lineeranog povećanja znači generalno svima ali ne vjerujem da će to biti u nekom značajnijem postotku”, pojasnio je Almir Bećarević, energetski stručnjak.

Plin bi od 01.01. za 20% trebao pojeftiniti, smatraju stručnjaci, a i cijena nafte za sada je stabilna, što daje mogućnost za sniženje namirnica, pa i prevoza. No, problem su oni koji su cijene podigli, i ne žele je sniziti.

“Kontrole koje su rađene na benzinskim crpkama u celoj BiH su pokazale koliko poskupljenje neopravdano preko onog što je marža od 25 feninga po litri, tako se na kraju dogodilo da su kazne bile 3 milijuna i nešto u RS a u Federaciji milijun i pol”, pojasnio je ekonomski stučnjak Zoran Pavlović.

Proračuni nikada nisu bili puniji. Kako kažu stručnjaci, u onom od Uprave za neizravno oporezivanje ima više od milijardu KM viška.

“To bi značilo da je ove godine BIH trebala vratiti svojim ljudima oko 700 do 800 milijuna maraka kroz programe različitih subvencija”, naveo je Bago.

Subvencija je ove godine bilo minimalno. I to u vrijeme kada je za sveukupne troškove, prema svjetskim statistikama, primjerice građanima Mostara, potrebno gotovo 3 i pol tisuće KM, bez stanarine. Što ne pokrivaju ni dvije prosječne plaće.
 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?