dopremijerka i federalna ministrica financija

Milićević: Rad banaka u Federaciji BiH bit će definiran novim zakonom

Jelka
FENA
23.10.2016.
u 12:54

Pravila rada i ponašanja banaka bit će definirana kroz puno jasnije i preciznije odredbe novog zakona o bankama, koji bi Parlament FBiH trebao usvojiti do kraja idućeg mjeseca  - izjavila je u razgovoru za Fenu dopremijerka i federalna ministrica financija Jelka Milićević. 

Potvrdila je kako su nove odredbe usklađene s direktivama Europske unije, koje uključuju jaču superviziju banaka, sistem upravljanja rizicima, restrukturiranje banaka te druge odredbe u pogledu korporativnog upravljanja u bankama.

- Zakon je bio u pripremi gotovo dvije godine. Harmoniziran je s rješenjem u Republici Srpskoj, gdje se također kao i u Federaciji treba donijeti do 30. studenog. Nadam se da će Federalni parlament kao i Narodna skupština RS-a u prioritet svog rada staviti razmatranje novog zakona o bankama, što je jedna od ključnih obaveza iz Pisma namjere prema MMF-u – kaže Milićević.

Novine u zakonu ogledaju se, prije svega, u direktivama i prepoznavanju problematike sistemskih banaka.

- To su banke koje imaju veliki broj depozita i aktivu, odnosno vodeće banke po entitetima. Posebno se pojačava nadzor nad njihovim radom. U okviru Agencije za bankarstvo formiraju se posebni odjeli što znači da se poslovanje banaka prati preventivno, jer trenutni mehanizmi zaštite teško bi mogli ispratiti problematičnu banku koja bi bila likvidirana ili došla u stečaj – objasnila je Milićević.

Primjenom zakona o banaka, Milićević tvrdi, pojačale bi se kontrole za izvještajna razdoblja, kao i za rezerve.

- Postavlja se i pitanje fondova za restrukturiranje problematičnih banaka, kao i pitanje koordinacije i istog pristupa metodologija kod supervizije banaka – dodala je ministrica.

Donošenje novog zakona o bankama uticalo bi na ispunjenje jednog od ključnih ciljeva novog aranžmana s MMF-om - očuvanje stabilnosti i daljnje jačanje bankarskog sektora kroz modernizaciju i usklađivanje u oblasti bankarske supervizije.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?