zdravlje iz ulja

Maslinovo i sezamovo čuvaju srce, makadamija štiti od raka

Dreamstime
08.06.2018.
u 10:09

Za nerafinirana se ulja isplati dati koju kunu više - uz maslinovo ulje bolja je kontrola kolesterola, a sezamovo snizuje tlak. Ulje makadamije bogat je izvor omega-3 masnih kiselina koje nedostaju modernom čovjeku

Maslinovo ulje ima brojne zdravstvene prednosti samim time što je sastavni dio mediteranske prehrane. 

Ako ćemo biti precizniji, ekstra djevičansko maslinovo ima najpovoljniji nutritivni sastav, a proizvodi se prešanjem svježe ubranih maslina unutar 24 sata od branja. Ako je ulje hladno prešano, radna temperatura tad ne prelazi 49 stupnjeva Celzijevih - što u konačnici čuva okus, miris i hranjive vrijednosti, piše 24sata.hr. 

Maslinovo ulje je puno mononezasićenih masnih kiselina, čuva naše srce, ali pomaže i da loš kolesterol držimo u dobrim granicama. Zbog bogatstva vitaminom E, polifenolima i antioksidansima prevenira srčane bolesti. 

Najbolje ga je koristiti začinjavajući njime salate i već gotova jela, jer je točka dimljenja ekstradjevičanskog ulja na 165 do 190 stupnjeva Celzijevih. Kod rafiniranih ulja ta točka je na oko 240 stupnjeva. 

- Točka dimljenja maslinova ulja je srednje visoka, a dodatnu otpornost na visoke temperature pružaju i prirodni antioksidansi iz ulja, poput skvalena i vitamina E, koji čuvaju ulje od kvarenja te nastanka štetnih spojeva. Maslinovo ulje može se pohvaliti i sadržajem fenolnih spojeva koji imaju dvojaku ulogu. Čuvaju ulje od kvarenja, ali istodobno štite i naše zdravlje. Međutim, tijekom izlaganja ulja visokim temperaturama ovi se spojevi vrlo brzo uništavaju. Iz toga se može zaključiti kako će maslinovo uljem kuhanjem izgubiti vrijedne spojeve, ali ono što je važno je da neće tako lako nastati spojevi koji djeluju štetno na naše zdravlje, pa čak i kad hranu pržimo u dubokom ulju - kaže nutricionistica Mirja Jošić iz Vitaminoteke. 

Ulje australskog oraha makadamija bogat je izvor omega-3 masnih kiselina koje u pravilu nedostaju modernom čovjeku zbog povećanog unosa omega-6. No ovo ulje ima izuzetno nizak udio omega-6 masnih kiselina što ga čini jednim od najzdravijih orahovih ulja za konzumaciju. Bogato je oleinskom kiselinom, odnosno omega-9 masnom kiselinom, koja se pokazala izuzetno korisnom u borbi protiv raka i u zaštiti od srčanih oboljenja. Najbolje ga je koristiti na salatu, no kako ima visoku točku dimljenja, pogodno je za pirjanje i prženje hrane.

Suncokretovo ulje obiluje vitaminom E pa ga svi oni koji žele povećati unos ovog vitamina u tijelo mogu češće koristiti. Suncokretovo ulje izvrsno je za prženje i pečenje, a možete ga iskoristiti i u umacima za salate. Ako na ambalaži ne stoji natpis da podnosi visoke temperature, nemojte ga koristiti za prženje. U sezamu se pak nalazi više kalcija nego u mlijeku, a uz to je bogat izvor mangana, bakra, cinka te vitamina B1 i E. Pozitivno djeluje na snižavanje tlaka i kolesterola. Sezamovo ulje dobro podnosi visoke temperature pa u njemu možete pržiti hranu, ali je odličan izbor i za salate te preljeve.

Razlike u uljima

Bučino ulje 
Ima Visoke vrijednosti omege-3 i omege-6, ali sadrži i cink, važan za zdrav imuno i reproduktivni sustav.
Orahovo ulje 
Žličica ima 164 kcal i 16 grama masnoća. U njemu se kriju cink, selen, magnezij, željezo, ali i vitamini C i E. 
Maslinovo ulje 
Bogato je mononezasićenim mastima i lipoproteinima velike gustoće (HDL) koji smanjuju kolesterol.
Sezamovo ulje 
Ima visok postotak esencijalnih aminokiselina (metionina). Sadrži i vitamin E, kalcij, fosfor.
Ulje sjemenki grožđa
Sadrži polifenole, ali i linolnu kiselinu te druge esencijalne masne kiseline. Žličica sadrži 119 kcal. 
Suncokretovo ulje
Obiluje vitaminom E pa ga svi oni koji žele povećati unos ovog vitamina u tijelo trebaju češće koristiti.

Omega-3 iz maslinova
Suncokretovo ulje je obično vrlo procesuirano i sadrži niske vrijednosti zasićenih masti, koje se tradicionalno smatraju dobrima - uglavnom sadrži omega-6 polinezasićene. Potražite zato dovoljno omega-3 kiselina iz drugih izvora, poput maslinova ulja.

Top 5 ulja koja će podići svaku salatu

Laneno ulje
Sprečava stvaranje krvnih ugrušaka i smanjuje nivo kolesterola, a istraživanja potvrđuju da preventivno djeluje i u borbi protiv raka dojke. Izbjegavati ga trebaju oni sa želučanim problemima. 

Lješnjakovo ulje
Nježnog mirisa i bogate arome često se koristi za začinjavanje gustih juha i salata, ali i deserata. Izvrstan je antioksidans. Prilično je skupo i lako oksidira pa se preporučuje držati ga u hladnjaku. 

Bademovo ulje
Idealno je za salate i marinade. Žlica ovog ulja sadrži 5,3 mg vitamina E što je više od 25 posto preporučenog dnevnog unosa. Vitamin K iz bademova ulja pomaže u reguliranju protoka krvi. 

Ulje uljane repice
Ima manje zasićenih masti nego druga jestiva ulja za oko šest posto. Ima i više vitamina E nego maslinovo ulje te višu točku dimljenja pa se dobre strane ulja tijekom kuhanja ne gube.

Ulje sjemenki konoplje
Ima karakterističan i bogat orašast okus te je tamnozelene boje. Preosjetljivo je za kuhanje pa ga koristite kao završni dodatak juhama i jelima sa žitaricama. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?