Nakon poteza visokog međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta, koji nastoji ograničiti mogućnost financiranja SNSD-a Milorada Dodika, došlo je do dodatne konfrontacije između vlasti i oporbe u Republici Srpskoj, piše Večernji list BiH. Istodobno, oporbu podupire povjerenica za proširenje EU-a Marta Kos, dok Dodik najavljuje hrabrije iskorake i otpor prema Schmidtovim potezima, kao i pokušaj njegova delegitimiranja. Komentirajući trenutačnu političku situaciju u BiH, Kos je istaknula da u okolnostima kada političari napadaju ustavni poredak države teško može doći do otvaranja pregovora.
- Zbog unutarnje političke situacije ne mogu čak ni imenovati glavnog pregovarača. Nisu u stanju staviti na papir program reformi koji će im omogućiti dobivanje milijarde eura iz Plana rasta EU-a - podsjetila je Kos. Potvrdila je također kako Milorad Dodik više ne može biti sugovornik, a svijetlu točku vidi u oporbi iz Republike Srpske, koju je opisala konstruktivnom, te se nada da bi njezin dolazak na vlast mogao značiti napredak za proces pregovora s BiH.
"Ljutito dijete"
U isto je vrijeme Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, najavio da će vladajuća koalicija ukinuti Zakon o financiranju političkih stranaka u Republici Srpskoj, ističući kako će to vrijediti i za SNSD, kao i za sve druge stranke. - Schmidt krši Zakon o proračunskom sustavu BiH. To je jedan od najvažnijih zakona. On, kao ljutito dijete s klikovima, kaže da se neće isplaćivati novac SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj. Ova koalicija će 15. svibnja ukinuti Zakon o financiranju stranaka u Republici Srpskoj. Kako za nas, tako i za sve druge stranke - rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjoj Luci nakon sastanka predstavnika vladajuće koalicije. Dodik je istaknuo kako je, unatoč svemu, Vlada Republike Srpske ranije pronašla način da isplaćuje novac SDS-u iz proračuna iako su im bili blokirani računi. - SIP je opet pomagao Schmidtu. Mi ćemo nastaviti raditi kao stranka i pripremati se za predstojeće razdoblje - poručio je Dodik, dodajući kako je Srbija jedna od potpisnica Daytona te da je Republika Srpska potpisala sve anekse tog dokumenta. - Od njih je najvažniji Ustav. Alija Izetbegović je potpisao Dayton. Tim Ustavom prestaje vrijediti SFRJ i BiH nastavlja živjeti bez bilo kakvog prefiksa. BiH nije država. Unutarnji suverenitet je na Republici Srpskoj i Federaciji BiH - istaknuo je Dodik. Najavio je da postoji mogućnost da se Republika Srpska prvi put u povijesti obrati Stalnom arbitražnom sudu u Haagu i tamo iznese bit problema koji je, po njemu, u BiH izazvao Christian Schmidt. - Dat ćemo stručnjacima da se time bave. Treba iskoristiti pravne i sve druge mogućnosti u ovoj borbi - rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjoj Luci. S druge pak strane, oporba u Republici Srpskoj preuzima inicijativu za stvaranje nove većine u Parlamentarnoj skupštini BiH. - Pripremili smo nacrt sporazuma koji ćemo ponuditi svima koji imaju zastupnike i izaslanike u toj instituciji kako bismo građanima osigurali bolji život - rekao je član Glavnog odbora SDS-a Marinko Božović nakon susreta oporbenih stranaka u Trebinju.
Srbin pregovara s EU-om
Dodao je da je za BiH najvažniji zadatak put prema EU, usvajanje potrebnih zakona i imenovanje pregovarača, koji bi trebao biti Srbin iz Republike Srpske. Izaslanik PDP-a u državnom Domu naroda Nenad Vuković naglasio je kako SNSD blokira usvajanje Programa reformi, što onemogućava pristup sredstvima iz Plana rasta EU, koja uključuju milijardu eura za BiH i značajnu količinu sredstava za Republiku Srpsku. - Neodgovorna politika SNSD-a podcjenjuje ta sredstva - rekao je Vuković. Prema njegovim riječima, interes Republike Srpske su stabilne institucije BiH, stabilnost u kojoj će biti zastupljeni srpski interesi, uključujući nominaciju srpskog ministra u Vijeće ministara, čime bi se omogućila daljnja provedba projekata i donošenje ključnih zakona, poput onog o PDV-u. - Krajnji zadatak je da se riješi pitanje institucija BiH, ali i da što prije promijenimo većinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske - zaključio je Vuković. U ovoj političkoj dinamici jasno je da su obje strane, vlast i oporba, uoči predstojećih izazova na međunarodnoj i unutarnjoj političkoj sceni, spremne na žestok politički obračun koji bi mogao promijeniti brojne odnose unutar entiteta, ali i cijele države Bosne i Hercegovine.