traže početak pregovora o kolektivnom ugovoru

Liječnici u FBiH najavljuju mogućnost generalnog štrajka

lijecnici
21.12.2016.
u 14:00

Zaid navodi da odgoda pregovora oko kolektivnog ugovora predstavlja 'vrh ledenog brijega' ispod kojeg „ključa ogromno nezadovoljstvo“

Savez strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH najavio je mogućnost organiziranja generalnog štrajka, ukoliko nadležne institucije i nadalje budu prolongirale početak pregovora u vezi s kolektivnim ugovorom kojim bi se trebao regulirati status liječnika u Federaciji BiH.

Predsjednik Saveza strukovnih sindikata dr. Rifat Rijad Zaid upozorio je danas na pres-konferenciji da će se nakon štrajka upozorenja, organiziranog prije mjesec dana pristupiti pripremama generalnog štrajka liječnika u FBiH, ukoliko Federalno ministarstvo zdravstva ne počne pregovore o kolektivnom ugovoru s ovim reprezentativnim sindikatom, kako je to definirano Zakonom o radu.

- Štrajk upozorenja bio je zakonska pretpostavka da bi došlo do onoga što na svaki način pokušavamo izbjeći, a to je generalni štrajk lijedčnika u FBiH - kazao je Zaid, navodeći da neotpočinjanje pregovora oko kolektivnog ugovora predstavlja 'vrh ledenog brijega' ispod kojeg „ključa ogromno nezadovoljstvo liječnika i zdravstvenih radnika općenito, kao i pacijenata“.

Podsjetio je da je Federalna vlada još u travnju uputila preporuku Federalnom ministarstvu zdravstva da obavi pregovore s reprezentativnim sindikatom (dosada završeni pregovori sa sindikatom zaposlenih u zdravstvu FBiH), te pozvao resornog ministra Vjekoslava Mandića na promptno otpočinjanje pregovora i zamolio građane/pacijente za razumjievanje kako bi se novonastala situacija razriješila na dobrobit svih.

Predočenim zahtjevima i ocjenama pridružili su se i predsjednici županijskih sindikalnih organizacija Sarajevske, Unsko-sanske i Zeničko-dobojske županije - prim. dr Izet Hočko, dr. Omer Mahmić i dr. Haris Husremović, ukazujući na težak položaj i marginalizaciju liječničke djelatnosti i liječnika u FBiH, te urušavanje javnog zdravstvenog sustava uopće.

Upozorili su „da liječnici rade u izuzetno teškim uvjetima, bez adekavatne opreme i mogućnosti pružanja kvalitetnih usluga, što je dovelo do 'egzodusa' liječnika, odnosno odliva najstručnijih kadrova u razvijene zemlje“.

Kako je rečeno, a prema podacima Federalne liječničke komore, do kraja ove godine očekuje se više od 300 odlazaka liječnika iz FBiH, što, „ukoliko se taj trend nastavi, dovodi u pitanje funkcioniranje cjelokupnog zdravstvenog sustava“.   

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije