projekt od 196 milijuna KM

Južna interkonekcija: BiH se povezivanjem na hrvatski plinovod dobiva sigurnost opskrbe

Foto: Fena
1/2
22.10.2020.
u 20:48

U Sarajevu je službeno označen početak kampanje informiranje javnosti o projektu plinovoda „Južna interkonekcija“ čija realizacija će omogućiti sigurnu opskrbu plinom u Bosni i Hercegovini.

Taj projekt, ukupne vrijednosti 196 milijuna KM, predviđa izgradnju plinovoda u dužini 180 kilometara, od kojih će 160 kilometara biti u Bosni i Hercegovini. Povezat će trenutni transportni plinovod BiH s hrvatskim sustavom plinovoda na potezu Zagvozd-Imotski-Posušje-Novi Travnik te imati odvojak za Mostar. Prolaziti će kroz Zapadnohercegovačku i Hercegbosansku, Hercegovačko-neretvansku i Srednjobosansku županiju gdje se treba spojiti na sadašnji sustav, piše Fena. 

Parlament Federacije Bosne i Hercegovine i Vlada FBiH  prepoznali su ovaj projekt kao jedan od najznačajanijih strateških projekata za Federaciju, koji će prvi put, nakon više od četiri desetljeća, građanima i poslovnom sektoru omogućiti sigurnost opskrbe u BiH i omogućiti nove izvore prirodnog plina. 

Početak kampanje informiranja javnosti o značajnom projektu službeno je počeo na prigodnoj ceremoniji. 

Javnosti su se obratili veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u BiH Eric Nelson, premijer Federacije BiH Fadil Novalić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić i direktor poeduzeća BH-Gas Jasmin Salkić.

Veleposlanik SAD je projekt ocijenio i kao važan korak Bosne i Hercegovine ka samoodrživosti.

USAID je ranije ulagao mnogo u Bosnu i Hercegovinu, a sad su ulaganja mnogo manja, ali su jako važna budući da omogućavaju Bosni i Hercegovini razinu energetske sigurnosti, rekao je Nelson povodom toga što USAID pruža značajnu podršku u realizaciji ovog projekta.

Kampanja informiranja o budućem plinovodu pokreće se da bi građani dobili uvid u značaj zahvata Južna interkonekcija, koji će Bosnu i Hercegovinu povezati s hrvatskim sistemom, od Travnika pa dalje, informirao je Nelson. Podrška USAID-a je, između ostalog, u segmentu ubrzavanja procesa izdavanja potrebnih dozvola.

Prema Nelsonovim riječima, projekt je važan i stoga što će Bosni i Hercegovini omogućiti diverzificiranu opskrbu plinom te pristup tržišnoj cijeni, što će spriječiti monopolska ponašanja u ovoj oblasti. Također će omogućiti da Bosna i Hercegovina djeluje u skladu s obvezama iz Ugovora o energetskoj zajednici, a bit će od ogromne važnosti i za zaštitu okoliša.

- Ovaj projekt važan je za BiH jer će se povezivanjem na hrvatsku plinovodnu mrežu omogućiti diverzificirani izvor opskrbe prirodnim plinom povećati sigurnost opskrbe i unaprijediti usklađivanje BiH sa obavezama EU Energetske zajednice. Sigurnost opskrbe i diverzifikacija izvora čine zemlju samostalnijom. I ne samo to, dostupnost i povećana upotreba prirodnog plina imat će pozitivne utjecaje i na okoliš – rekao je Nelson.

Govoreći o nužnosti reforme energetskog sektora, veleposlanik Sjedinjenih Država je pozvao sve donosioce odluka u BiH da se usredotoče na usvajanje prijeko potrebnih zakona. To uključuje državni zakon o električnoj energiji i prirodnom plinu, federalni zakon o prirodnom plinu, električnoj energiji i zaštiti okoliša te važne procese, poput razdvajanja operatora distributivnog sustava u elektroenergetskom sektoru.

- Čestitam Federalnoj Vladi na današnjem usvajanju zakona o Južnoj interkonekciji kao i Federalnom ministarstvu energije na poduzimanju pozitivnih koraka na izradi zakona o prirodnom plinu Federacije BiH, uz podršku USAID-a. Nadam se da ova saradnja može poslužiti kao primjer za druge slične procese - kazao je Nelson.    

Izrazio je nadu da će donositelji odluka u BiH uložiti napore u reformi energetskog sektora, što podrazumijeva i donošenje navedenih zakona, te pozdravio napore Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije koje je s USAID-om radilo na izradi zakona o prirodnom plinu. 

Zacrtani ciljevi, nastavio je Nelson, nisu po principu hoću-neću, nego moraju biti postignuti kao ključni dio pridruživanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji.

Cijenu nedostatka funkcionalnog, raznolikog i sigurnog energetskog sektora plaćaju potrošači, građani, zaključio je veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država.

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić, je čestitao poduzeću BH-Gas zbog predanog angažmana na ovom projektu.

Zahvalio je također beleposlaniku Nelsonu za pomoć koju Sjedinjene Američke Države dugi niz godina pružaju u BiH te za istrajnu orijentaciju za razvoj bh. energetskog sektora.

Novalić je također naglasio značaj projekta Južna interkonekcija za sigurnost opskrbe građana i gospodarstva prirodnim plinom te ovu pozitivnu priču nazvao pravim osvježenjem u aktualnoj pandemiji COVID-a 19.

Novalić posebno zahvaljuje USAID-u što je putem Europske banke za obnovu i razvoj financirao Studiju o utjecaju na okoliš projekta Južna interkonekcija, kao i USAID-ovom projektu asistencije energetskom sektoru, koji je pružio tehničku pomoć u izradi zakona o južnoj interkonekciji. Zahvalnost je uputio i Europskoj komisiji za financiranje idejnog projekta ovog plinovoda.

Novalić je rekao da Federacija ima namjeru intenzivno raditi na izmjenama i dopunama seta zakona iz energetske oblasti.

Novalić očekuje sinergijsko djelovanje svih aktera i poziva kolege iz Republike Srpske na zajedničko djelovanje na rješenjima prihvatljivim za sve.

Direktor kompanije BH-Gas Jasmin Salkić podsjetio je da je Federalna vlada proglasila 2017. godine Južnu interkonekciju strateški važnim projektom te između ostalog naglasio da je u cijeloj priči jako važno što će Bosna i Hercegovina ovim dobiti nove izvore plina. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?