Vijećnik Matijević pisao šefu NIP-a Konakoviću o diskriminaciji

Hrvat ne može na čelo Gradskog vijeća Srebrenika, Bošnjaci su na čelu vijeća u Čapljini i Stocu

storyeditor/2025-03-18/MATO-MATIJEVIC.jpg
19.03.2025.
u 12:00

Vijećnik u Gradskome vijeću Srebrenik Mato Matijević uputio je otvoreno pismo čelniku stranke Narod i pravda Elmedinu Konakoviću, koji je i ministar vanjskih poslova BiH, kojim ga upozorava na diskriminaciju Hrvata i kršenje Ustava BiH u ovome gradiću u kojemu su na čelu dužnosnici NIP-a. Matijević u pismu poziva Konakovića na odgovornost zbog, kako tvrdi, sustavne i orkestrirane diskriminacije Hrvata u Srebreniku, piše Večernji list BiH. Matijević ističe kako vlast predvođena strankom Narod i pravda brutalno uskraćuje Hrvatima pravo na političku zastupljenost iako Ustav BiH jasno nalaže ravnopravnost svih konstitutivnih naroda. Time je reagirao na nedavni ministrov istup na RTV-u Herceg Bosne u kojem je govorio o ustavnim i izbornim izmjenama. Matijević se u pismu osvrće na Konakovićevu političku dvoličnost i licemjerje, kritizirajući njegove izjave o poštivanju postojećeg stanja dok istodobno zagovara promjene Ustava, ali samo kada to odgovara bošnjačkoj političkoj eliti.

Suspendiran Ustav

Naglašava da je Bosna i Hercegovina pravno uređena na načelima ravnopravnosti, ali da se ta pravila očigledno provode selektivno. Vijećnik HDZ-a u Srebreniku upozorava da su lokalne vlasti u kojima dominira NiP prekršile ustavne obveze jer mjesto predsjednika Gradskog vijeća nije dodijeljeno predstavniku hrvatskog naroda. Matijević naglašava kako je jedini izabrani Hrvat u Gradskom vijeću, no da je unatoč tome namjerno izostavljen s te pozicije, čime su bošnjačke stranke jasno pokazale svoj stav prema Hrvatima u ovoj sredini – da su nepoželjni i da im se sustavno umanjuju politička prava. Naglašava i primjere drugih lokalnih zajednica gdje se ovo pravilo poštuje, poput Stoca i Čapljine, te postavlja pitanje vrijedi li Ustav BiH jednako u svim gradovima ili su Hrvati u bošnjački vođenim općinama građani drugog reda.

- Praksa iz drugih područja pokazuje da se ovo pravilo primjenjuje. Primjerice, predsjednik Gradskog vijeća u Stocu je Edim Šator, u Čapljini Dženis Veledar. Ali u Srebreniku, gdje vlast predvodi NiP, predsjednik Gradskog vijeća nije iz reda Hrvata iako Ustav nalaže da svi konstitutivni narodi budu ravnopravno zastupljeni. Štoviše, ja sam jedini izabrani Hrvat u Gradskom vijeću Grada Srebrenika, a nisam izabran na mjesto predsjednika, što predstavlja očitu diskriminaciju i kršenje ustavnih prava hrvatskog naroda u ovoj lokalnoj zajednici - ukazuje Matijević. Dodao je kako je očito Ustav BiH suspendiran samo u Srebreniku. Hoće li se prava Hrvata poštovati i u općinama gdje je NiP na vlasti ili ćemo i dalje gledati kako se pod krinkom demokracije provodi nacionalna dominacija bošnjačke politike? - pita Matijević Konakovića, jasno sugerirajući da je ovakvo ponašanje posljedica bošnjačke političke hegemonije. Ovo nije izoliran slučaj. Bošnjačke političke strukture već desetljećima vode politiku institucionalnog zatiranja Hrvata gdje god imaju apsolutnu vlast.

Nije prvi put

Matijević podsjeća na prethodne primjere diskriminacije Hrvata u Srebreniku, poput slučaja iz 2016. godine kada je tadašnji vijećnik Anto Marković također bio spriječen preuzeti dužnost predsjednika Općinskog vijeća iako je imao zakonsko pravo na tu poziciju. Umjesto njega, bošnjačka politika instalirala je vlastitog kandidata, čime je jasno pokazala da ne namjerava poštivati ustavne odredbe kada joj to ne odgovara. Ranije je reagirao i Županijski odbor HDZ-a BiH Soli naglašavajući da se u Srebreniku ponavlja praksa bezočne diskriminacije Hrvata u lokalnim vlastima. Istaknuli su da bošnjačke stranke kontinuirano izigravaju Ustav, zakone i pravila igre kada je riječ o pravima Hrvata. - Neravnopravnost u političkoj zastupljenosti ne samo da narušava načela demokracije već i doprinosi rastu napetosti u lokalnim zajednicama - stoji u priopćenju. HDZ BiH Soli ističe kako je ovo primjer dugoročne strategije bošnjačke politike koja nastoji marginalizirati Hrvate u Tuzlanskoj županiji i šire. Ovaj slučaj otvara ključno pitanje - dokle će bošnjačka politika selektivno tumačiti Ustav i negirati politička prava Hrvata? Hoće li se ovakva praksa nastaviti dok Hrvati u potpunosti ne budu eliminirani iz političkog života na područjima pod bošnjačkom dominacijom? Matijević i HDZ BiH Soli jasno ukazuju na sustavnu diskriminaciju i traže hitnu reakciju nadležnih institucija. Do sada je u pravilu izostajala.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije