sastanak

Džaferović, Softić i Čolak s Diengom o zabrinjavajućem negiranju ratnih zločina

08.02.2018.
u 15:16

 Bez bira na niz presuda za ratne zločine, pa i zločin genocida koji je počinjen na teritoriji Bosne i Hercegovine, zabrinjavajuća je pojava minimiziranja i negiranja tih zlodjela te njihovo korištenje za generiranje mržnje i dubljih podjela među narodima u BiH.

Rečeno je to na sastanku zamjenika predsjedatelja Zastupničkog doma Šefika Džaferovića i zamjenika predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Safeta Softića i Bariše Čolaka sa specijalnim izaslanikom generalnog tajnika Ujedinjenih nacija (UN) i specijalnim savjetnikom za prevenciju genocida Adamom Diengom.

Softić je istaknuo da, nažalost, još uvijek i u BiH i u njenom okruženju, postoje ljudi koji negiraju zločine i genocid što plaši i opterećuje ukupne odnose, pa se neprestano ulažu silni napori kako bi se to i suzbilo i preveniralo.

Čolak je dodao da je činjenica da prošlost možemo promijeniti, ali da su službenici ove zemlje pozvani da učine sve kako se zlo više nikada ne bi ponovilo, a da je u tome svakako dobrodošla i pomoć međunarodne zajednice. 

Po riječima Dienga, postojanje takvih pojava u BiH, ali i u zemljama u okruženju, najbolje se manifestiralo kroz reakcije pojedinih javnih ličnosti nakon dvije nedavne presude Međunarodnog tribunala za ratne zločine u Haagu.

Istovremeno, izrazio je i zabrinutost zbog pojava glorificiranja zločinaca, kao i činjenice da se njihovim imenima nazivaju institucije poput domova i škola te da se presuđeni ratni zločinci imenuju na izborne funkcije. Sve to, dodao je, nakon više od 20 godina od uspostave mira, ne doprinosi procesu pomirenja u BiH te je nužno na najvišem državnoj razini usvojiti zakone kojima se sankcionira svaki govor mržnje, uključujući negiranje ratnih zločina i genocida.

Specijalni izaslanik Dieng ukazao je i na potrebu usvajanja zakona koji će biti harmonizirani između raznim razinama vlasti, tako da svakom ratnom stradalniku, neovisno o mjestu boravka i mjestu gdje je doživio zločin, garantiraju ostvarivanje potpuno istog statusa i istih prava.

On je također istaknuo da su se tijela UN-a posebno bavila problemom nestalih kojih je u BiH još uvijek oko 7.000 te da je jasno naglašena potreba da se proces njihovog pronalaženja ubrza i definitivno okonča.

Naglasio je zabrinutost ističući da se pojedine odluke međunarodnih sudova nastavljaju zloupotrebljavati kako bi se pojačale podjele, kao i potrebu da se proces sankcioniranja ratnih zločina nastavi i sistematično i ekspeditivno.

U svim ovim procesima, kako je danas rekao, nemjerljiva je uloga najviših državnih službenika u tijelima vlasti koji u svakom trenutku trebaju imati i demonstrirati potpuno izbalansiran odnos prema svim žrtvama. Oni, dodao je Dieng, moraju građanima poslati jasan i snažan signal da se sve žrtve iz prošlosti tretiraju na identičan način i da im se na isti način odaje počast.

Specijalni izaslanik se osvrnuo i na predstojeće opće izbore rekavši da je aktualne i buduće službenike treba potaknuti da rade na izgradnji kompromisa od kojeg će korist imati sve a ne samo pojedine konstitutivne zajednice. Pritom je izrazio i uvjerenje da je uz postojanje dovoljne političke volje, takvim radom građanima BiH moguće osigurati trajnu stabilnost i prosperitet.

Da je potrebno sistematično sankcioniranje svih koji su činili ratne zločine i da je to preduvjet za obnovu povjerenja i pomirenje građana BiH, naglasio je i Džaferović.

On je također izrazio žaljenje što u više navrata u PSBiH nisu usvojeni zakoni o zabrani negiranja minimiziranja i negiranja ratnih zločina i genocida, kao i zakon kojim se pravosnažno presuđenim ratnim zločincima zabranjuje kandidiranje i imenovanje na javne funkcije. Međutim, najavio da se neće odustati od namjere da se takvi zakoni konačno i usvoje, priopćeno je iz PSBiH. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?