poražavajući statistički podaci

Cijene prehrambenih proizvoda i higijenskih potrepština u BiH previsoke i za dijasporu i turiste

kupovina, trgovina
Ilustracija
23.08.2025.
u 16:13

Da su cijene u BiH enormno visoke, posebno imajući u vidu niska primanja građana, posljednjih mjeseci potvrđuje dijaspora koja dolazi na odmor, ali i turisti

Posljednji statistički podaci potvrđuju ono na što se građani ne prestaju žaliti - cijene iz mjeseca u mjesec rastu. U Federaciji Bosne i Hercegovine potrošačke cijene u srpnju 2025. godine u prosjeku su porasle za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec. Cijene prijevoza porasle su za 1,6 posto, ostalih dobara i usluga za 1 posto, zdravstva te restorana i hotela za po 0,6 posto, stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata te namještaja, kućanskih uređaja i redovitog održavanja kuće za po 0,5 posto, a u rekreaciji i kulturi za 0,4 posto. Cijene su pale u odjeljcima odjeće i obuće za 1,7 posto, hrane i bezalkoholnih pića za 0,4 i komunikacija za 0,1 posto, pokazuju podaci Federalnog zavoda za statistiku. U ostalim odjeljcima, u prosjeku, cijene se u srpnju nisu mijenjale. U srpnju ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine cijene su porasle za 4,5 posto (godišnja inflacija).

Šokirani cijenama

Da su cijene u BiH enormno visoke, posebno imajući u vidu niska primanja građana, potvrđuje posljednjih mjeseci dijaspora koja dolazi na odmore, ali i turisti. Ovdje se prvenstveno misli na cijene u trgovinama. Zanimljiv je podatak da je hrana u Banjoj Luci skuplja nego u pojedinim europskim prijestolnicama. Oni koji su iz drugih zemalja došli u posjet rodbini šokirani su cijenama, tako je u Švedskoj hrana povoljnija, a standard neusporedivo bolji. Mlijeko je u Banjoj Luci skuplje i do 12 feninga u odnosu na zapadnoeuropske gradove, riža je za 90 feninga skuplja od one u Madridu, a drastična razlika je u cijenama mesa, navodi BN. Tako ćete u Banjoj Luci kilogram junetine platiti oko 12,50 eura, a isti takav komad u Madridu 7,60 eura. Građanima je ostalo jedino uzimati manje količine.

- Prosječna plaća koja je u Republici Srpskoj oko 1500 KM ne može pratiti iznos potrošačke košarice ni pola, tako da se građani na različite načine bore kako preživjeti tu krizu. Građani javljaju, osobito umirovljenici, da kupuju manju količinu u odnosu na ranije. Ako su kupovali ranije 700 grama mesnih prerađevina, sada kupuju 400. Građani se tako bore s inflacijom, kupujući manju količinu, što je neprihvatljivo - kazao je za BN Zoran Petoš iz Udruge za zaštitu potrošača "Don". Za Banjom Lukom ne zaostaju mnogo ni ostali gradovi.

Drastični skok

Posljednjih pet godina cijene mesa u BiH doživjele su drastičan skok, ostavljajući mnoge građane u dvojbi kako uskladiti prehrambene troškove s rastućim cijenama. Ako se prisjetimo 2020. godine, kilogram teletine mogao se nabaviti za svega 10 KM, dok je danas cijena ovog mesa porasla na nevjerojatne 33 KM, pa čak i do 40 KM. Slične promjene zabilježene su i kod drugih vrsta mesa, što dovodi do zabrinutosti i frustracije među potrošačima. Cijena junećeg mesa varira između 21 i 27 KM, svježa piletina je između 6 i 7,30 KM po kilogramu, dok pileći file stoji 14 - 15 KM. Mljeveno juneće meso je 19 - 20 KM, a ćevapi 19 - 20 KM. Cijena suhog mesa kreće se od 40 do 50 KM. Zbog rastućih cijena mnogi se odlučuju na kupnju manjih količina. Kupuje se na grame.

Ovaj dramatičan porast cijena mesa samo je jedan u nizu poskupljenja koja pogađaju kućanstva diljem BiH. Cijene povrća, voća, mliječnih proizvoda, pa i osnovnih životnih namirnica, poput brašna i ulja, također su doživjele značajan skok. Prema ekonomskim analizama, 100 maraka od prije 10 godina jednake je vrijednosti kao današnjih 155. Vijesti o stalnim poskupljenjima, koja traju već nekoliko godina, više i nisu vijesti, već uobičajena pojava koju građani BiH sve teže, ali još mirno trpe.

Podaci Agencije za statistiku potvrđuju da pritisak na kućne proračune nastavlja rasti, pa su i u lipnju cijene proizvoda i usluga porasle za 0,3 posto u odnosu na svibanj. Na godišnjoj razini cijene su rasle za 4,6 posto. Najviše su ponovno rasle cijene hrane, koje su više za 10,8 posto u odnosu na lipanj prošle godine. Dio artikala iz potrošačke košarice ostao je na istoj razini, ali su najvažniji, poput kruha ili brašna, danas skuplji. Rasle su cijene mesa, ribe, piletine, maslaca, ulja i dijela poljoprivrednih proizvoda.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja