Cijene hrane spustile su se u svibnju s najviše razine u dvije godine jer je pojeftinjenje kukuruza i palmina ulja prevagnulo nad znatno višim cijenama maslaca i mesa, pokazalo je u petak izvješće agencije UN-a za hranu i poljoprivredu FAO. Biljna ulja pojeftinila su u svibnju za 3,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, odražavajući pojačanu proizvodnju u zemljama jugoistočne Azije i slabiju potražnju u sektoru biogoriva. U odnosu na prošlogodišnji svibanj, ulje je još uvijek osjetno skuplje, za čak 19,1 posto.
Osjetno je u svibnju pojeftinio i šećer, za 2,6 posto u odnosu na travanj, zbog neizvjesnih izgleda za svjetsko gospodarstvo i zabrinutosti za potražnju u prehrambenoj industriji. Oštro su pale i cijene žitarica, za 1,8 posto u travnju, odražavajući znatno niže cijene kukuruza zbog dobrog uroda i visokih zaliha u Argentini i Brazilu i očekivanog rekordnog uroda u SAD‑u. Umjereno je pojeftinila i pšenica zbog prigušene svjetske potražnje i poboljšanih uvjeta za uzgoj na sjevernoj hemisferi. Kišne oborine prema kraju svibnja ublažile su rizik suše u pojedinim dijelovima Europe te u crnomorskoj regiji i u SAD-u.
Najoštrije je pak u svibnju poskupjelo meso, prema padu indeksa za 1,3 posto u odnosu na revidiranu vrijednost u travnju. Snažno poskupljenje govedine, ovčetine i svinjetine prevagnulo je nad nižim cijenama peradi zbog viškova u Brazilu nakon što su zemlje diljem svijeta zabranile uvoz nakon pojave ptičje gripe. Sindikati u BiH pratit će cijene u zemlji idućih tjedana s obzirom na to da se pad cijene hrane na globalnoj razini dotiče svih zemalja svijeta. Međutim, u BiH puno toga prođe ispod radara, tako da mnoge stvari koje se izravno tiču stanovništva mnogi u ovoj zemlji i ne osjete.