sumnjive financijske transakcije

Čak 499 stranih tvrtki u BiH pokazale su se fantomskim, više od 280 stranaca bit će protjerano

kontrola
14.12.2016.
u 17:29

Provedena je provjera poslovanja tvrtki registriranih kao vlasništvo državljana Kuvajta, UAE, Katara, Sirije, Libije, Saudijske Arabije, Rusije i Ukrajine temeljem sumnje kako su neke od njih samo fiktivne i služe za protuzakonito prometovanje nekretninama.

Brojne nezakonitosti, uključujući sumnjive financijske transakcije koje ukazuju na pranje novca, otkrila je Služba za poslove sa strancima pri Ministarstvu sigurnosti BiH, potvrđeno je u srijedu iz sjedišta te službe u Sarajevu.

Služba za poslove sa strancima okončala je akciju provjere poslovanja više stotina tvrtki koje su se bavile kupoprodajom nekretnina za strane državljane u toj zemlji otkrivši pritom brojne sumnjive financijske poslove.

Kako je pojašnjeno u priopćenju, provedena je provjera poslovanja tvrtki registriranih kao vlasništvo državljana Kuvajta, UAE, Katara, Sirije, Libije, Saudijske Arabije, Rusije i Ukrajine temeljem sumnje kako su neke od njih samo fiktivne i služe za protuzakonito prometovanje nekretninama.

Inspektori Službe za strance provjerili su 691 registriranu tvrtku te 16 turističkih naselja, a utvrđeno je kako njih samo 192 posluju na prijavljenim adresama te kako u njima rade strani državljani s reguliranim boravkom u BiH.

Čak 499 prijavljenih tvrtki pokazale su se fantomskim, a za više od 280 stranaca koje su inspektori uspjeli pronaći utvrđeno je kako su u BiH boravili protuzakonito zlorabeći bezvizni režim ulaska u državu pa će stoga svi oni biti protjerani.

Provjerama je utvrđeno kako su tvrtke koje su oni osnivali imali temeljni kapital uglavnom od po simboličnih tisuću eura, što je minimum propisan zakonom, a postali su vlasnicima višestruko vrijednih nekretnina pa će biti provedene daljnje provjere provedenih financijskih transakcija.

Najavljeno je kako će Služba za poslove sa strancima BiH i u idućem razdoblju kontinuirano provoditi provjere pravnih subjekata čiji su osnivači stranci.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?