Obilježena 30. obljetnica razmjene 37 hrvatskih logoraša iz Žepča, 33 vojnika i 4 civila

Armija RBiH zarobila ih je nakon što su obranili Maglaj od srspke agresije

05.03.2024.
u 16:09

Polaganjem vijenaca i molitvom pred Središnjim spomen obilježjem poginulim hrvatskim braniteljima Žepča, predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata općine Žepča i Zeničko-dobojske županije u utorak 05. ožujka obilježili su 30. obljetnicu razmjene hrvatskih logoraša  iz Žepča. Razmijenjeni su nakon 255 dana provedenih u zatočeništvu u podrumskim prostorijama zgrade MUP-a u Maglaju. U pitanju su  33 pripadnika HVO-a i četiri hrvatska civila. Prema svjedočenju preživjelih, zarobljeničke dane obilježile su im svakodnevne fizičke i psihičke torture, a nerijetko su korišteni i kao živi štit na prvim crtama bojišnice.

Priča o njihovu zarobljavanju mogla bi se iskoristiti za scenarij filma na temu ratne izdaje rijetko viđene čak i na prostorima BiH. Zarobili su ih pripadnici Armije R BiH nakon što su obranili Maglaj od srske agresije na poziv civilnih vlasti Maglaja. Zarobljeni su na crtama obrane prema Vojsci Republike Srpske 26. lipnja 1993. godine, a razmijenjeni nakon brojnih pokušaja zapovjedništva 111.xp brigade HVO-a 05. ožujka 1994.  Inače, postrojbe HVO-a odigrale su ključnu ulogu u obrani od srpske agresije šireg područja, od Doboja i Usore do Maglaja i Zavidovića.

U sklopu operacije „Usorska greda“, vojska bosanskih Srba  u svibnju  '92. godine ovladava područjem Doboja te započinje s napadima na Usoru i Komušinu iz pravca Teslića s ciljem spajanja Doboja i Banja Luke. 30 svibnja '92. godine srpske snage nalaze se na kotama u blizini Maglaja te tako odvajaju Tešanj i Usoru od Žepča. Uspskos nezavidnom položaju u kojem se našli, potpuno okruženi srpskim snagama, pripadnici  111.xp brigade HVO-a Žepče,  na sebe preuzimaju  teret obrane  i Maglaja kojeg će nositi 295 dana i  tijekom kojeg uspijevaju obraniti Maglaj od srpske agresije.

Civilne vlasti Maglaja u tom trenutku svjesne da nemaju ni snage ni kapaciteta zaustaviti prodor srpskih snaga donose Odluke kojom obranu Maglaja povjeravaju žepačkoj Brigadi HVO-a.  „Odlukom broj:01-98-1/92 od 02.06.1992. obrana općine Maglaj povjerava se zapovjedništvo HVO-a Žepče, Zavidovići, Maglaj i Teslić sa sjedništem u Žepču.

Ovom odlukom se formirane formacije Teritorijalne obrane i MUP-a Maglaj, stavljaju pod zapovijedanje HVO Žepče, uz obvezu nošenja oznaka HVO-a kao i oznaka Republike BiH“, stoji u navedenoj odluci koju, uz ostale članove Kriznog stožera potpisuje i predsjednica Ratnog predsjedništva Maglaja Aida Smajić.  Samo dan poslije Odluke kriznog stožera, postrojbe HVO-a kreću s uspostavom čvrstih crta obrane, zaustavljajući daljnji prodor srpskih snaga, ali i egzodus većinskog muslimanskog stanovništva. Postrojbama HVO-a  koji su bili nositelji sustava obrane ovog grada, uspijeva  obraniti Maglaj, a crte obrane drže i nakon  22. ožujka 1993. godine kada predsjednica Ratnog predsjedništva Maglaja Aida Smajić stavlja odluku iz lipnja '92. godine izvan snage. 

„Od 02.06.1992 do 22.03.1993 godine, odnosno 295 dana , zapovjedništvo HVO-a je uspješno vodilo obranu Maglaja. Za to vrijeme su pripadnici Teritorijalne obrane, a kasnije Armije R BiH dobivali na vremenu, naoružavali se i dolazili do dragocjenih iskustava, surađujući sa postrojbama HVO-a“, prisjeća se vremena obrane Maglaja Dragan Janko, dragovoljac Domovinskog rata iz Žepča.

Koliko su pripadnici žepačke Brigade HVO-a srcem branili Maglaj najbolje potvrđuje podatak da su neki od njih na crtama obrane prema srpskom agresoru ostali i nakon što je odluka kojom im se povjerava obrana Maglaja stavljena izvan snage. Svoju su srčanost nažalost skupo platili, posebno 27 pripadnika  jednog voda  iz sastava 3.bojne ˝Vladimir Miličević˝ 111.xp brigade HVO-a koji su tog dana bili na crti obrane  Plane.

"To je za nas bio zaista šok, zarobljavaju nas oni koje smo do jučer branili, s kojima smo bili saveznici, u mjestu u kojem je HVO postavio crte obrane prema VRS-u.  Za vrijeme zarobljeništva bili smo izgladnjivani, svakodnvno smo obavljali teške poslove, kopali rovode, a povremeno smo bili i živi štit. Ukratko, svakog smo dana proživljavali fizičke i psihičke torture“,  kazao nam je svojedobno Zdeno Šupuković, jedan od zatočenih pripadnika HVO-a.

Pored pripadnika 3. bojne „Vladimir Miličević“ u Maglaju je zarobljeno i nekoliko pripadnika topničke bitnice Brigade HVO-a ali i hrvatskih civila. Njihova razmjena bila je uvod u okončanje sukoba Hrvata i Bošnjaka na ovim prostorima.

 

Komentara 1

PI
PilePi73
12:10 06.03.2024.

Imam pitanje:Je li itko od ovih pripadnika HVO i civila poslije zarobljavanja izgubio život?Koliko je pripadnika ABiH isti dan zarobljeno od strane Hvo?Koliko je pripadnika ABiH koji su bili zarobljeni ubijeno u logoru?I protiv koga se HVO borio se 1993 i 1994 godine oko Maglaja i Žepča..

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije