u Budimpešti

Von der Leyen s Orbanom o embargu na rusku naftu

Ursula von der Leyen
DPA
09.05.2022.
u 19:45

 

Predsjednica EK Ursula von der Leyen u ponedjeljak navečer će u Budimpešti razgovarati s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom o "sigurnosti energetske opskrbe Europe", najavio je njezin glasnogovornik, dok Mađarska blokira prijedlog o embargu na uvoz ruske nafte.

Von der Leyen će s Orbanom razgovarati o prijedlogu šestog paketa sankcija koji je predstavila prošli tjedan u Strasbourgu, u kojem dio čini embargo na uvoz nafte iz Rusije. 

Europska komisija je u srijedu predstavila prijedlog novih sankcija protiv Rusije koje uključuju zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine.

Do posjeta je došlo dok se nastavljaju pregovori 27-orice i Europske komisije kako bi došlo do dogovora o novim sankcijama. Tijekom vikenda dogovora nije bilo jer Mađarska, Slovačka i Češka nastavljaju tražiti širi opseg izuzeća iz zabrane uvoza ruske nafte.

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto zaprijetio je vetom na paket u sadašnjem obliku jer bi on izazvao goleme ekonomske posljedice u Mađarskoj.

"Mađarska neće dati pristanak na prijedlog Komisije o sankcijama protiv Rusije jer joj on stvara problem a ne nudi rješenje", rekao je šef mađarske diplomacije kojega je citirao glasnogovornik vlade Zoltan Kovacs.

Orban je prošli tjedan za planirani embargo rekao da bi imao posljedice "atomske bombe po ekonomiju Mađarske i uništio našu stabilnu energetsku opskrbu".

Jednoglasna potpora 27-orice potrebna je da bi se sankcije usvojile.

U prijedlogu su predviđena izuzeća ali su ih Mađarska i Slovačka ocijenile nedostatnim. Te dvije zemlje kao i Češka uvelike su ovisne o uvozu ruske nafte i teško im je brzo osigurati alternativne dobavne pravce. U međuvremenu, za izuzeće je interes izrazila i Bugarska.

Budimpešta traži odgodu od pet godina, piše France presse.

Kako je pojasnio jedan europski diplomat za agenciju tu agenciju, Mađarska bi za sigurnu opskrbu naftom trebala novi naftovod koji bi ju povezao s Hrvatskom koja ima pristup moru. Stoga traži jamstva da će se Zagreb angažirati na izgradnji te infrastrukture kao i jamstva o europskim financijskim sredstvima.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije