Dok američka mornarica plijeni tankere koji pod ruskom zastavom prevoze naftu, kršeći sankcije, u Moskvi se polako suočavaju s neugodnom istinom. Čak i najglasniji zagovornici ruske vojne moći otvoreno priznaju da Rusija jednostavno nema brodove kojima bi zaštitila svoje trgovačke rute na oceanima.
Iako se godinama pričalo o moćnoj floti koja može parirati Zapadu, realnost na terenu je porazna. Planovi o modernizaciji, koji su obećavali pedesetak novih modernih brodova, ostali su samo mrtvo slovo na papiru.
Umjesto modernih fregata, Rusija je dobila tek mali broj korveta koje se teško nose s olujnim morem na Atlantiku, dok su stari sovjetski brodovi tehnički zastarjeli i ne smiju se previše udaljavati od domaćih luka, piše Defence blog, prenosi Jutarnji.hr.
Problem nije samo u brodovima, već i u logistici
Ruski analitičari ističu da je ideja o „jurišu na Amerikance“ kako bi se spriječila pljenidba nafte potpuno nerealna. Rusija nema ni domet ni logističku podršku da bi svoje tankere pratila tisućama kilometara daleko od svojih baza. Čak i kad su ruski ratni brodovi fizički blizu, kao što je bio slučaj kod nedavne zapljene tankera Marinera u Atlantiku, oni jednostavno ne interveniraju jer znaju da bi izvukli deblji kraj.
Poznati ruski vojni kanal Voyennyy Osvedomitel brutalno je iskren u svojoj procjeni situacije: "Ideja da bi Rusija mogla krenuti sa svojim zastarjelim korvetama na američke brodove kako bi spriječila zapljene tankera je nerealna. Ruska mornarica jednostavno ne posjeduje takve sposobnosti", navode uz opasku da su stari sovjetski brodovi prestari, a novi programi modernizacije zaustavljeni.
Drugi ruski izvori bliski obrambenom sektoru daju još detaljniji i porazniji uvid u stanje flote. Jedan od analitičara ističe kako je Rusija planirala do 2020. godine imati 50 novih modernih brodova, a dobila je tek 16. Od toga je čak deset korveta za koje analitičar tvrdi da je "njihova sposobnost da aktivno djeluju u sjevernom Atlantiku u zimskim uvjetima krajnje upitna".
Pravna i fizička ranjivost
Čak i da Rusija nekako uspije poslati brodove u pratnju, stručnjaci upozoravaju na veliku pravnu ranjivost. "Čak i ako se riješi problem fizičke prisutnosti, ostaje velika ranjivost u pravnoj domeni", pišu ruski analitičari, podsjećajući da SAD izdaje uhidbene naloge za posade tankera, a Rusija "ne može pružiti podršku" stranim državljanima koji rade na tim brodovima ako završe u pritvoru.
Uz sve to, rat u Ukrajini dodatno je zakomplicirao situaciju. Dio najboljih brodova ostao je blokiran u Crnom moru jer Turska ne dopušta prolaz ratnim brodovima kroz svoje tjesnace. Istovremeno je Crnomorska flota desetkovana ukrajinskim napadima.
Rusija ostaje s onim što analitičari nazivaju "papirnatom sposobnošću", mornaricom koja dobro izgleda na paradama, ali je nemoćna u zaštiti ključnih državnih ekonomskih interesa na otvorenim morima.