Nakon paralelnih pregovora s američkim diplomatima u Saudijskoj Arabiji, Rusija i Ukrajina postigle su dogovor o prekidu vatre u Crnom moru. Međutim, Kremlj je uvjetovao početak pomorskog primirja ublažavanjem financijskih sankcija. Donald Trump izjavio je da SAD razmatra ruske zahtjeve, nakon što je Kremlj ustvrdio da je s Bijelom kućom dogovorio ustupke koji bi predstavljali prvo značajno ukidanje sankcija od početka pune invazije 2022. godine. Sukobljene strane također su se usuglasile oko provedbe i proširenja prethodno najavljenog 30-dnevnog moratorija na napade na energetsku infrastrukturu. Unatoč ovim koracima, rješavanje ključnih pitanja, uključujući teritorijalne sporove, i dalje ostaje daleko.
Kremlj vješto manipulira situacijom, koristeći prednost Bijele kuće koja žurno nastoji dokazati da je Donald Trump jedini lider sposoban okončati Kremljev rat protiv Ukrajine. Sporazum postignut od strane američkih pregovarača u Saudijskoj Arabiji u utorak, na prvi pogled, djeluje kao niz ustupaka Kremlju. Ovo ostavlja promatrače u nedoumici je li Rusija uopće ponudila išta zauzvrat za svoj prvi pokušaj ublažavanja sankcija od početka sukoba. Dogovoreno je primirje između Rusije i Ukrajine u pogledu napada na brodove u Crnom moru - ratnoj zoni gdje je ukrajinska uporaba morskih dronova i specijalnih jedinica prisilila Ruse u defenzivu, efektivno ograničavajući rusku flotu na obalno područje, piše Guardian.
Međutim, izvještaj Bijele kuće o sporazumu izostavlja ključne detalje. Kremlj je u svom priopćenju naveo da će primirje u Crnom moru stupiti na snagu tek nakon što SAD ublaži sankcije na ruske poljoprivredne proizvode i gnojiva, te ukloni s crne liste Rosselkhozbank, značajnu državnu banku koja opslužuje ruski agrarni sektor. Ovo bi predstavljalo prvo značajno popuštanje sankcija Rusiji od početka rata, sugerirajući da Moskva traži dvostruku naknadu za obustavu agresije prema Ukrajini: političke i vojne ustupke od Ukrajine, kao i izlaz iz međunarodne izolacije nametnute nakon invazije 2022. godine.
Trenutno se čini da je Trumpova administracija voljna prihvatiti ovakav aranžman. Dr. Janis Kluge, stručnjak za rusku ekonomiju pri Njemačkom institutu za međunarodne i sigurnosne poslove, komentirao je: "'Ruska umjetnost pregovora' sastoji se od prezentiranja ruskih zahtjeva kao ustupaka Amerikancima, nakon čega slijedi traženje dodatnog ublažavanja sankcija. Ovdje je cilj zabraniti Ukrajini napade na ruske ratne brodove, dok Rusija dobiva pravo inspekcije ukrajinskih plovila."
Svako ublažavanje sankcija Rusiji bit će uvjetovano spremnošću Europe na slične poteze. Ipak, sporazum signalizira značajan zaokret u diplomaciji vezanoj uz Ukrajinu, ostavljajući Europu izoliranom u nastojanjima da obuzda Rusiju. Ukrajina se protivi bilo kakvom popuštanju sankcija prema Kremlju. Predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da to smatra "slabljenjem našeg položaja i olakšavanjem sankcija" Rusiji, što je stav nespojiv s "bezuvjetnim primirjem" u pogledu energetske infrastrukture i pomorskih operacija. Čini se da je Bijela kuća ili prikrivala planove o ublažavanju sankcija, ili su američki pregovarači bili zatečeni ruskim zahtjevom za olakšavanje trgovinskih i financijskih restrikcija kao uvjet za postizanje glavnog cilja Bijele kuće: mogućnost proglašenja makar djelomičnog primirja u Ukrajini.
"Ovo nije bilo predviđeno agendom prije sastanka," izjavio je Zelenski u utorak. "Rusi su, prema našim saznanjima, pokrenuli pitanje američke pomoći u transportu njihovih poljoprivrednih proizvoda... Nismo pristali na uključivanje toga u našu zajedničku izjavu", kazao je Zelenski.
Zelenski je nastojao održati optimističan ton tijekom svojih izjava, ističući da Kijev sada barem može apelirati na Bijelu kuću ako Rusija prekrši primirje prema Ukrajini u nadolazećem razdoblju. Ukrajina bi također mogla zahtijevati nove sankcije protiv Rusije u tom slučaju, dodao je. Međutim, postoje ozbiljne sumnje u Trumpovu spremnost da nametne dodatne sankcije Rusiji. Zelenski je napomenuo da je Steve Witkoff, Trumpov izaslanik, proveo "zaista mnogo vremena u dijalogu s Putinom", objašnjavajući zašto poruke Bijele kuće o ratu toliko nalikuju Kremljevom narativu. U pregovorima, sporazum koji ne zadovoljava obje strane neizbježno je osuđen na propast. Utoračnji dogovor - i zasebne izjave koje su uslijedile - dodatno će potaknuti pitanja o sposobnosti SAD-a da nepristrano posreduje u sukobu u kojem očito simpatizira Kremlj.