migrantska kriza

Italija i Francuska se svađaju dok brod s migrantima pluta na Mediteranu

migranti
ilustracija
13.06.2018.
u 18:44

Talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini u srijedu je ocijenio da bi bez službene isprike Francuske bilo bolje odgoditi susret talijanskog premijera Giuseppea Contea i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona predviđenog za petak, javlja AFP.

"Ako ne bude službene isprike, premijeru Conteu bi bilo bolje da ne ide u Francusku na taj sastanak", kazao je ministar Salvini, čelnik krajnje desne Lige, prenosi Index.hr. 

Novi talijanski ministar gospodarstva Giovanni Tria otkazao je planirani susret u srijedu u Parizu s francuskim kolegom Brunom Le Maireom zbog diplomatskog sukoba oko migrantskog broda. 

Susret je otkazan nakon "nedavnog razvoja događaja", rekla je za agenciju dpa glasnogovornica ministarstva, dodavši kako susret u srijedu u Berlinu između Trie i njemačkog ministra financija Olafa Scholza i dalje stoji.

Između Rima i Pariza je izbila žučljiva svađa nakon što je Francuska u utorak uputila kritike novoj talijanskoj vladi jer je odbila primiti više stotina migranata s Aquariusa, broda u vlasništvu francusko-njemačke humanitarne udruge SOS Mediterranne, nazivajući je neodgovornom i ciničnom. Potom je glasnogovornik njegove stranke Republika u pokretu Gabriel Attal, kazao da mu se od talijanskog stajališta povraća.

Talijanska vlada je te riječi ocijenila "neprihvatljivim" i poručila da neće promijeniti svoje stajalište o brodovima u vlasništvu nevladinih udruga (NGO).

"Brodovi u vlasništvu stranih udruga i koji plove pod stranim zastavama ne mogu Italiji diktirati imigracijsku politiku", poručio je Salvini u razgovoru za list Corriere della Sera.

"Izjave koje se tiču Aquariusa i koje dolaze iz Francuske su iznenađujuće. Italija ne može prihvatiti licemjerne lekcije iz zemalja koja radije okreće glavu kada se radi o pitanju imigracije", priopćila je odmah talijanska vlada.

Talijanski ministar vanjskih poslova Enzo Moavero Milanesi je upozorio da "takve izjave loše utječu na odnose Italije i Francuske".

"Upotrijebljene riječi ne mogu se opravdati i iako razumijem da se jedna prijateljska i saveznička zemlja ne mora slagati sa stajalištima neke druge zemlje, to neslaganje se mora izraziti na način i u obliku koji su sukladni prijateljskom odnosu", uzvratio je Milanesi francuskoj strani. Na vrlo diplomatski način je i on također zatražio ispriku Francuske.

"Talijanska vladi želi da francuske vlasti poprave situaciju koju su same stvorile"

"Talijanska vladi želi da francuske vlasti, nakon što pravodobno razmisle, brzo poduzmu inicijativu na način da poprave situaciju koju su same stvorile", kazao je šef diplomacije.

Quay d'Orsay je brzo reagirao te je priopćio da je Francuska "predana dijalogu i suradnji s Italijom" glede upravljanja migrantskom krizom koja pogađa Europu.

"Svjesni smo tereta migrantske krize koja pogađa Italiju i napora koje ta zemlja poduzima. Ni jedan prijedlog francuskih vlasti to ne dovodi u pitanje", kazao je glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova i istaknuo da će se najavljeni susret čelnika dviju zemalja u petak održati.

Grandi napao Italiju: "To je sramotno. Kao Europljanin, osjećam se posramljeno"

Italiju je zbog odbijanja da u svoju luku prihvati brod s migrantima napao i Filippo Grandi, prvi čovjek UN-ove agencije za izbjeglice, ali je istaknuo da je odgovornost na cijeloj Europi.

"To je sramotno. Kao Europljanin, osjećam se posramljeno. Na Sredozemlju je brod s ljudima već nekoliko dana i nitko ne želi primiti te ljude", kazao je Grandi i pozvao na reformu europskog sustava azila.

Na spomenutom brodu, koji od nedjelje pluta u središnjem Mediteranu nakon što su Italija i Malta odbile dati dozvolu za pristanak u njihove luke, nalazi se 629 migranata, većinom iz subsaharske Afrike. Dio migranata je prebačen na dva talijanska broda ratne mornarice i obalne straže i plove prema španjolskoj luci Valenciji.

U međuvremenu je brod talijanske obalne straže pristao u luku Cataniju na Siciliji s 937 migranata.

Italija je unazad pet godina primila više od 640 000 migranata, uglavnom iz afričkih zemalja, dok su se ostale članice EU-a uglavnom oglušile na molbe Rima da preuzmu određeni broj ljudi i podijele troškove njihove skrbi.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije