Pravnici EU institucija pripremaju rezervni plan kako bi zaobišli mogući mađarski veto na produženje sankcija Rusiji, koje bi trebale biti obnovljene u lipnju. Iako je ta ideja prvi put iznesena još uoči ožujskog produženja sankcija, ostaju sumnje u njenu pravnu savršenost.
Mehanizam odlučivanja: dvije razine sankcija
Europske sankcije formalno se definiraju kroz dva pravna dokumenta: odluku i uredbu. Iako su tekstovi gotovo identični, mehanizam njihovog donošenja razlikuje se: države članice dogovaraju i usvajaju odluku, koja se zatim provodi kroz uredbu.
Ključno je to što samo uredba zahtijeva jednoglasno obnavljanje svakih šest mjeseci, dok odluka ostaje na snazi sve dok kvalificirana većina ne izglasa njeno ukidanje.
Zagovornici ideje smatraju da se upravo ovaj mehanizam može iskoristiti za zaobilaženje veta Mađarske i očuvanje režima sankcija, prenosi Ukrajinska pravda, prenosi N1.
Pravna rizičnost i druge opcije
Izvori bliski Rikardu Jozwiaku, uredniku Radija Slobodna Europa zaduženom za Europu, tvrde kako se odluka promatra kao „rezervna i privremena opcija“, jer bi Mađarska i njezini saveznici mogli tužiti EU pred sudom. Osim toga, ni pravna utemeljenost tog pristupa nije posve neupitna.
U razmatranju su i druge varijante plana B.
Jedan od prijedloga je da Europska komisija predstavi 17. paket sankcija protiv Rusije, s ciljem da se njihovo povlačenje iskoristi kao pregovarački alat – zauzvrat bi Mađarska pristala povući veto na produljenje postojećih sankcija. Time bi Budimpešta mogla predstaviti rezultat kao političku pobjedu u blokiranju novih mjera.
Opcija i uvođenje carina
Još jedna opcija uključuje uvođenje visokih carina na ruske proizvode u svim relevantnim sektorima, što ne zahtijeva jednoglasnu odluku. No, ovaj pristup ne može potpuno zamijeniti sankcije, osobito ne u dijelu koji se odnosi na ograničenja izvoza.
Također se razmatra uvođenje istovjetnih restrikcija na nacionalnoj razini, slično kao što su neke članice već reagirale na uklanjanje pojedinaca sa sankcijskog popisa pod pritiskom Mađarske. Međutim, ni to rješenje nije univerzalno primjenjivo jer sve države članice nemaju razvijenu zakonodavnu osnovu za samostalno sankcioniranje, već se uvelike oslanjaju na europski okvir.
Blokira i ukrajinske EU pregovore
Osim sankcija, Bruxelles razmatra načine kako izvršiti pritisak na Mađarsku da deblokira početak pristupnih pregovora s Ukrajinom, koji bi trebali započeti najkasnije do lipnja. Spekulira se da bi EU mogla ponuditi ustupke Mađarskoj, primjerice u vidu deblokade sredstava koja su joj trenutno uskraćena zbog kršenja načela vladavine prava, kako bi postigla pomake u oba procesa.
Rastuća frustracija Bruxellesa
Podsjetimo, Financial Times je nedavno izvijestio da u Bruxellesu raste frustracija zbog stalnih mađarskih blokada ključnih odluka EU-a, zbog čega su neki dužnosnici čak pozvali na ukidanje prava glasa Mađarskoj.