NAKON VELIKOG SKANDALA

Završen krizni sastanak FIFA-e: Poznata sudbina Giannija Infantina

Dylan Martinez/REUTERS
06.08.2026.
u 06:22
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Unatoč kritikama UEFA-e, pobuni unutar kuće i salvom poziva na otkaz, Upravni odbor u Rabatu dao mu je punu potporu

Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino ispričao se zbog "pogrešaka" koje je napravio, a koje se tiču njegovog kontroverznog plana prodaje udjela u nogometnim natjecanjima privatnim investitorima, no unatoč aferi ostat će na čelu svjetske nogometne organizacije, javlja BBC. Na sastanku u Maroku dobio je potporu njezina vrha.

Infantino je u srijedu sazvao članove Upravnog odbora u afričkom uredu FIFA-e u Rabatu, nakon što su se posljednjih dana pojačale kritike zbog predloženog kontroverznog projekta. Četiri sata nakon završetka sastanka FIFA je objavila priopćenje u kojem je iskazana puna potpora dosadašnjem predsjedniku, prenosi Jutarnji.hr.

Europska nogometna federacija UEFA još je tijekom vikenda poručila da više nema povjerenja u Infantina. Prijedlog osnivanja tvrtke FIFA Forward Enterprise (FFE), preko koje bi privatni kapital ulagao u FIFA-ina natjecanja, opisala je kao "mutan, zakulisni i netransparentan posao".

Kritike nisu stizale samo izvana. Među onima koji su izrazili nezadovoljstvo bio je i glavni tajnik FIFA-e Mattias Grafstrom, koji je sudjelovao na sastanku u Rabatu. U internom dopisu zaposlenicima, poslanom dan ranije, napisao je kako je riječ o "žalosnom i za svaku osudu slijedu događaja".

Ipak, nakon sastanka Grafstrom i članovi Upravnog odbora objavili su zajedničku izjavu u kojoj su ponovno izrazili "punu potporu" Infantinu kao predsjedniku FIFA-e.

Infantino i Grafstrom uputili su i zajedničko pismo FIFA-inim dopredsjednicima, članovima Vijeća i svim nacionalnim savezima, u kojem su se "iskreno ispričali" zbog pogrešaka te obećali da se one više neće ponoviti.

Njih dvojica nakon sastanka zajedno su pratili utakmicu Afričkog kupa nacija za žene u Rabatu.

Savezima nudio 40 milijuna dolara

Prema prijedlogu koji je izazvao buru, svaki nacionalni savez trebao je dobiti 40 milijuna dolara ako podrži ulazak privatnih investitora u Fifina natjecanja, uključujući muško i žensko Svjetsko prvenstvo, preko novoosnovane podružnice FFE.

FIFA-e je priopćila da su na sastanku priznate "pogreške" u vođenju tog procesa te da nikada nije bila namjera da se članovi FIFA-ina Vijeća i nacionalni savezi osjećaju isključenima iz donošenja odluka. Organizacija je priznala i da je cijeli postupak trebalo voditi drukčije.

Dodala je kako su pogreške napravljene i nakon što su informacije o planu procurile u medije.

Ranije tijekom dana FIFA je demantirala napise The Timesa prema kojima je Infantino Maroku obećao domaćinstvo finala Svjetskog prvenstva 2030. u zamjenu za političku potporu. Organizacija je tvrdnje nazvala "netočnima i obmanjujućima" te istaknula da će odluka o domaćinu finalne utakmice, na prvenstvu koje organiziraju Maroko, Španjolska i Portugal, biti donesena naknadno, prenosi Jutarnji.hr.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata