Odbojka

Sok Mostar ovjerio prvo mjesto, Orašje vreba Kakanj

13.03.2019.
u 07:15

Odbojkašice Mostara na najbolji način potvrdile su 1. mjesto u južnoj skupine federalne Superlige. Mostarke su dobile i drugi derbi protiv, ispostavilo se, jedinog konkurenta sarajevskog Novog Grada, ovoga puta u gostima, 2:3. Istina, domaće su ostvarile četiri poena više, 104:100, no dva boda otišla su u Mostar, čime su, uz istovjetnu pobjedu Čapljine u Vogošći u južnoj skupini federalne Superlige, riješene dvojbe.

Derbi opravdao očekivanja

Derbi je opravdao očekivanja, Novi Grad kreće silovito i uvjerljivo dobiva prvi set 25:18, a potom je Mostar uzvratio 19:25. U trećem setu Sarajke su još uvjerljivije - 25:17! No, izgleda da ih je želja za trijumfom ponijela, što su iskusnije Mostarke iskoristile i riješile dva završna seta 23:25 te 12:15, odnosno 2:3 za gošće. Važnu pobjedu u Vogošći izborila je i Čapljina, također s tijesnih 3:2, ali dovoljno za ostanak. Povele su gošće 21:25, a domaće uzvraćaju istom mjerom 25:21. Kad su Čapljinke dobile treći set 15:25, utakmica je djelovala riješeno, no Vogošća opet kažnjava opuštanje 25:18 i 2:2. Posebna priča je peti set u kojem domaći sastav nije iskoristio 6 meč-lopti. Vogošćanke su vodile 14:9, a onda su pale i izgubile 15:17 i tako propustile priliku smanjiti zaostatak. U sjeni dvaju derbija protekle su ostale utakmice, a najzanimljivije je bilo na Ilidži gdje jer Igman jedva isčupao bodove protiv Alipašina Polja. Široki je lakše od očekivanja svladao Ilijaš, baš kao Ilidža Troglav u Livnu. Rezultati: Novi Grad – Mostar 2:3, Vogošća – Čapljina 2:3, Smeč – Ilijaš 3:0, Troglav – Ilidža 1:3, Igman – Alipašino Polje 3:2. Poredak: Mostar 46, Novi Grad 40, Igman 35, Smeč 30, Ilijaš 26, Ilidža 19, Alipašino Polje 14, Troglav 13, Čapljina 10, Vogošća 5 bodova.

Burno na sjeveru

Na sjeveru i dalje burno. Svi kandidati za prvo mjesto izborili su uvjerljive pobjede, od po 3:0, Orašje protiv Viteza, vodeći Kakanj protiv Gračanice, trećeplasirana Gradina protiv Žepča te četvrtoplasirani Maglaj protiv Lukavca. Ako se uzme u obzir uvjerljiva pobjeda petoplasiranog Bihaća nad Bosnom iz Kalesije, također 3:0, proističe da je gornja polovina ljestvice matirala donju. Manje-više sve pobjede izborene su glatko i po setovima, osim susreta u Orašju, gdje su sva tri seta odlučena na razliku. Mlada ekipa Orašja ponovno je demonstrirala smirenost i stabilnost, prvi i drugi set dobila je s po 25:23, a treći 28:26. Zanimljivo, Vitez je imao set-loptu, ali je domaći sastav strpljivom obranom izradio akciju koju je Jovana Filipović efektno završila. Treba reći da je ekipu Orašja, koju uspješno vodi Mehmed Memišević, bodrilo i oko 350 sugrađana. Rezultati: Orašje – Vitez 3:0, Gradina – Žepče 3:0, Maglaj – Lukavac 3:0, Bihać – Bosna 3:0, Kakanj – Gračanica 3:0. Poredak: Kakanj 37, Orašje 36, Gradina 36, Maglaj 35, Bihać 28, Vitez 26, Žepče 18, Gračanica 16, Bosna 5, Lukavac 3 boda.