Ekološka prijetnja za Neretvu

Napetost raste, stigla i policija: Građani u Vrapčićima blokirali radnike koji su u 4 ujutro počeli dovoziti otpad

23.06.2026.
u 11:14

Osim mještana, na lokaciji se trenutačno nalaze i politički predstavnici s gradske i županijske razine vlasti.

U ranim jutarnjim satima započelo je odlaganje otpada na prostoru planiranog bazenskog kompleksa u mostarskom naselju Vrapčići. Zbog toga se okupio veliki broj građana kako bi blokirali daljnji dovoz smeća na lokaciju za koju tvrde da je nedopuštena za tu namjenu.

Prema riječima okupljenih, radnici komunalnih službi i mehanizacija su oko 4 sata ujutro raskopali pristupni put do bazenskog kompleksa, koji je izgrađen tijekom 1980-ih godina, ali nikada nije stavljen u funkciju. Ovaj se kompleks nalazi tik uz rijeku Neretvu i Mostarsko jezero, nedaleko od magistralne ceste M-17.

Građani i aktivisti koji se protive istovaru otpada na ovoj lokaciji okupili su se na mjestu događaja i trenutačno se nalaze pod nadzorom policije.

"Jutros nas je dočekalo strašno iznenađenje. Što više razmišljam o ovome, sve mi je nejasnije kome je ovakva ideja uopće mogla pasti na pamet. Bazeni koji su ovdje izgrađeni i planirani prije rata prostiru se na oko 40 dunuma zemljišta. Netko je tijekom noći organizirao akciju, probio put i već istresao značajnu količinu otpada. S ekološkog aspekta, ovo je, blago rečeno, prava bomba. Postoji nekoliko ključnih razloga zbog kojih otpad nikako ne bi smio završiti na ovoj lokaciji", izjavio je Alija Marić, predsjednik Eko udruge Vrapčići.

Marić upozorava da bi u slučaju porasta vodostaja otpad mogao završiti u jezeru, što bi izazvalo ekološku katastrofu. Također ističe da bi, u slučaju požara, dim ozbiljno ugrozio kvalitetu zraka i zdravlje stanovnika ovog područja.

Osim mještana, na lokaciji se trenutačno nalaze i politički predstavnici s gradske i županijske razine vlasti. Mostarski gradski vijećnik Amer Macić poručio je da stoje uz građane i protive se ideji gradonačelnika Marija Kordića i Stručne službe Civilne zaštite Grada Mostara da se bazen uz jezero u Vrapčićima odredi kao privremena pretovarna stanica za otpad.

"Naše gradsko područje, kao i naselja Bijelo Polje i Vrapčići, već su podnijeli ogroman teret kada je riječ o zbrinjavanju otpada iz Mostara. Dodatni problem predstavlja blizina jezera i potencijalna opasnost od zagađenja vode. Nakon što su građani primijetili da je napravljen put prema bazenu, spontano su se počeli okupljati i kontaktirati nas kao svoje predstavnike u Gradskom vijeću", zaključio je Macić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata