DOZNAJEMO

OSA neće prikupljati podatke o izlasku BiH na otvoreno more

nasukani brod kod otocica mrduje4
Ivana Ivanović/PIXELL
21.02.2011.
u 09:38

Bošnjački predstavnici, međutim, nisu podržali brisanje sporne rečenice jer se, kako kažu, za BiH ne traži ništa što joj ne pripada prema međunarodnom pravu.

Novi prijedlog platforme o obavještajno-sigurnosnoj politici, koju je Vijeće ministara uputilo državnom Predsjedništvu, ne sadrži spornu odredbu o prikupljanju obavještajnih podataka o „pravu BiH na izlazak na otvoreno more“, kao jednom od prioriteta Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA).

Otvoreno more

Kako doznaje Večernjak, tekst platforme je skoro istovjetan onome iz prošle godine, a jedina razlika je što ne predviđa obavještajne aktivnosti vezane za izlazak BiH na otvoreno more. Upravo to pitanje bilo je glavni kamen spoticanja prilikom razmatranja platforme u Parlamentu BiH. Tada su se hrvatski predstavnici usprotivili ovakvoj odredbi, tvrdeći da se pričom o izlasku BiH na otvoreno more „prejudicira rješenje otvorenog pitanja između Bosne i Hercegovine i Hrvatske“. Bošnjački predstavnici, međutim, nisu podržali brisanje sporne rečenice jer se, kako kažu, za BiH ne traži ništa što joj ne pripada prema međunarodnom pravu. Pokušaj izlaska iz pat-pozicije bilo je vraćanje platforme predlagačima. Međutim, nakon višemjesečnog prebacivanja loptice s jedne na drugu državnu instituciju, OSA je prošle godine definitivno ostala bez platforme, koja joj je trebala davati smjernice za rad. Kako bi se i ove godine izbjegla slična situacija, Vijeće ministara je u prijedlogu platforme za 2011. godinu izostavilo spornu odredbu o prioritetima OSA-e, pa je za očekivati da Predsjedništvo, a potom i Parlament BiH daju zeleno svjetlo ovom dokumentu. Predsjedništvo je prije desetak dana imalo prijedlog platforme na dnevnom redu, ali je razmatranje odgođeno, jer na sjednici nije bilo izvjestitelja, a to bi trebao biti još uvijek aktualni predsjedatelj Vijeća ministara Nikola Špirić. Kada će se Predsjedništvo baviti ovim pitanjem, teško je prognozirati, ali realno je za očekivati da to bude uskoro. Očitovanje državnog parlamenta može se, međutim, očekivati tek nakon njegovog punog konstituiranja, a do tada OSA ostaje bez temeljnog dokumenta koji usmjerava njezin rad.

Na svoju ruku


Ni kriva ni dužna, OSA je već drugu godinu zaredom prisiljena djelovati na svoju ruku, odnosno bez konkretnih smjernica institucija vlasti. Do sada se nedostatak platforme nije značajnije odrazilo na rad OSA-e, ali bi to mogao biti problem ukoliko ni tijekom ove godine mjerodavne vlasti ne postignu politički konsenzus o smjernicama za rad agencije. Brzina konstituiranja vlasti ne ulijevaju optimizam, iako je dobar znak što je kontroverzna odredba izbrisana, čime se spriječio novi spor bošnjačkih i hrvatskih predstavnika u tijelima vlasti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?