Izložba fotografija zanimljiva naziva Ptica nad Humom autora Ivana Kelave bit će otvorena u subotu, 10. svibnja, u 12 sati u Klubu knjige Ivo Andrić, kao dio likovnoga programa Mostarskoga proljeća 2025. - XXVII. Dana Matice hrvatske Mostar, a moći će se pogledati do 24. svibnja.
– U napokon ostvarenoj suradnji s Klubom ljubitelja knjige Ivo Andrić u Mostaru, s veseljem priređujemo izložbu fotografija Ptica nad Humom uglednog mostarskog fotografa Ivana Kelave nastalih korištenjem drona, a koja nam nudi jedinstvene poglede na vrednote i ljepote našega humskog zavičaja, naše vodeno i kulturno blago, jedinstvene lokalitete i draguljne prirodne prizore zbog kojih volimo što smo Hercegovina.
Perspektiva ptice jest metaforička, ali ona je vjerojatno posve odgovarajuća onomu što ptičje oko doista i vidi, ali prelijeće i ne konstatira. Ljudsko oko, napose dobra fotografa, treba posrednika za taj iznimni privilegij pogleda s neba. Stoga se dron pokazao kao izvanredni pomagač fotografima koji tako postaju posrednici oku promatrača, onom koji može vidjeti fotografov učinak.
Kelava uspješno odabire ne samo objekte snimanja nego i njegove kutove premda je to puno lakše sa zemlje. Time dobiva na atraktivnosti i spektakularnosti prizora ispod ili pokraj kojih prolazimo ne videći njihovu neodoljivost i posebnost. U posve novim rakursima mnogi od izloženih prizora izgledaju kao da ih nikad prije nismo ni vidjeli, čime Kelava otvara fotografsku knjigu novih perspektiva istih.
Što usput možemo uočiti na ovim fotografijama ili od njih naučiti?
Meni se čini da je najvidljivija umjetnikova sklonost ka eskapizmu i ujedno sugestija ljudima da dožive isto. Jer sve što nam umjetnik pokazuje, sve je to tu pokraj nas, no, nemamo te eskapističke porive i očito nam je dobro u našim skučenostima i urbanim zarobljeništvima. Valjda su zato i ova prikazana prirodna blaga, stari gradovi opasani bedemima i svi fotografirani prizori i objekti, rijeke, mostovi i stari gradovi, draguljne vrednote koje zu nas žive svoje živote nepovezane s nama ljudima, eto, posve lišene ljudskoga prisuća. Ne znam je li to gore ili bolje! Ljudi imaju svoje, a ptice svoje razloge – napisao je, među ostalim, u katalogu izložbe njezin urednik Dragan Marijanović.