12.03.2025. u 21:50

Ako se domaći lideri ne vrate dijalogu kako bi potaknuli rješavanje ove do sada najveće krize, teško da možemo očekivati dobre vijesti. Svi koje su građani BiH birali duguju im mir, blagostanje i pozitivne pomake

Bosna i Hercegovina ponovno je top tema. Puni stranice svjetskih medija… Vrište naslovi: BiH na rubu novog sukoba! Više od tri desetljeća njezini građani žive misao: bit će bolje. A to bolje u ovoj kompliciranoj državi nikako stići. Mnogi će reći kako je u BiH bilo bolje 1995. godine nakon potpisivanja Daytona i kako je tada barem nada "visjela" u zraku. A danas, pred 30. obljetnicu Daytonskog mirovnog sporazuma u zraku se osjeti miris rata. Iako je BiH navikla na krize i nikada ih nije nedostajalo, ova današnja je kao nikada do sada preozbiljna i složena.

Republika Srpska pokrenula je nakon presude Suda BiH njezinom predsjedniku Miloradu Dodiku mehanizme pravog "razdruživanja". Poništila je dio državnih zakona, zabranila djelovanje bh. institucija, donijela odluke suprotne Ustavu BiH… Šalju se zapaljive izjave iz Banje Luke, odgovara Sarajevo. Žurno je djelovao Ustavni sud BiH, donio privremenu mjeru i blokirao sve sporne zakone. Tužiteljstvo vodi istragu, Dodik poručuje kako neće u zatvor, međunarodna zajednica vuče konce i u BiH i šire. Visoki predstavnik Christian Schmidt razgovarao je u Zagrebu s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem kao glasom razuma jer Hrvatska je najveći zagovornik cjelovite BiH i važan lobist u Europskoj uniji.

Koliko je stanje u BiH ozbiljno, govori i činjenica da su, unatoč svjetskim ratnim žarištima na Bliskom istoku i u Ukrajini, sve sile stale u obranu države BiH. Državni tajnik SAD-a, EU lideri… Vijeće sigurnosti UN-a, NATO jasno su poručili: BiH mora opstati, a rušitelji stati s opasnim nakanama. Ipak, zbog očuvanja sigurnosti Europa je prvi put nakon rata donijela odluku povećati broj vojnika u BiH i poslala pojačanje. I dok se koplja lome oko BiH, u zraku je i dalje strah. Mnogi poznati šalju poruke na društvenim mrežama, pozivaju na razum i mir, a obični građani više nego ikada prate vijesti i čekaju kad će čuti: bit će bolje.

Američka i europska diplomacija i njihovi predstavnici u BiH hitno moraju smiriti situaciju i naći prava rješenja. I ne samo dolaskom vojnika EUFOR-a, jer to i ne odaje sliku sigurne zemlje, već hitnim sastankom u državnom Parlamentu te za stol okupiti sve lidere. I vlasti, i oporbe, i partnere i neprijatelje. Političke predstavnike sa svih razina vlasti. Otvoriti dijalog i tražiti kompromis. Imaju SAD i EU mehanizme kako to izvesti jer 30 godina u BiH se posredstvom njih pregovara, rješava, mijenja… Ovoga puta ne smije se dopustiti da se kriza rasplete sama od sebe. Mora se otvoriti dijalog za zajedničkim stolom. Nešto poput Daytona, kada su lidere "zajedno zatvorili" dok nisu potpisali kraj rata. Možda je vrijeme za novi Dayton? Amerika i Europa ovaj put moraju biti snažno udružene u projektu spašavanja BiH. Dati joj priliku, kao i svim njezinim građanima da konačno dočekaju bolje sutra. Pa zar predstavnici međunarodne zajednice nisu radi toga u BiH - ili se tri desetljeća svi pomalo varamo!? Ako se domaći lideri ne vrate dijalogu kako bi potaknuli rješavanje ove do sada najveće krize, teško da možemo očekivati dobre vijesti. Svi koje su građani BiH birali duguju im mir, blagostanje i pozitivne pomake. Ionako mladi ljudi odlaze iz BiH, nemojmo ih još sada tjerati da preko noći spakiraju kofere i hvataju posljednji vlak za neku od zemalja EU-a i svijeta gdje ih čeka svjetlija budućnost. I ne samo mladi. Međunarodna zajednica i domaći lideri su na potezu - zaustaviti devastiranje Daytonskog sporazuma, zaštititi suverenitet BiH i osigurati mir. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije