Traži se formula za veći rast mirovina

Hoće li se u FBiH najniže mirovine obračunavati kao u RS-u, prema godinama radnog staža?

Foto
Hoće li se u FBiH najniže mirovine obračunavati kao u RS-u, prema godinama radnog staža?
01.06.2025.
u 16:05
U Federaciji BiH radi se na novom zakonskom propisu koji bi ubuduće trebao donijeti drugačiju formulu za redovito usklađivanje mirovina, odnosno njihov značajniji godišnji rast.
Pogledaj originalni članak

Uz to, nije isključeno da će u idućem razdoblju u ovom bh. entitetu doći do promjena kada je u pitanju obračun minimalnih mirovina. Prema Zakonu o MIO koji je trenutačno na snazi u Federaciji BiH, jednak iznos minimalne mirovine koji s posljednjim povećanjem iznosi 599,28 KM primaju korisnici koji su se umirovili nakon 15 godina staža, kao i, primjerice, oni koji su u mirovinu otišli nakon 25 godina staža.

Izmjene propisa

Prema riječima ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, pretpostavka je da će se do kraja godine pripremiti izmjene propisa u smislu korekcije formule za povećanje mirovina, što bi dovelo do značajnijeg rasta mirovina u idućim godinama. - Pri tome u očekivanjima svakako treba biti realan jer godišnje za isplatu mirovina treba osigurati oko 4 milijarde KM, a što podrazumijeva da za svaki dodatni postotak povećanja treba osigurati značajna sredstva. U tom smislu pozdravljamo prijedloge udruga umirovljenika da se ubuduće moraju revidirati i smanjiti iznosi “nezarađenih mirovina”, koji su pokriveni zaštitom u vidu najnižeg iznosa mirovina, što opet dovodi do značajnog broja zloupotreba, tako da osiguranici kalkuliraju i idu na najmanje moguće razdoblje osiguranja od 15 godina i minimalnu uplatu na najniži iznos plaće/uplaćenih doprinosa. U tom smislu prijedlog udruga umirovljenika je da se ubuduće uvede “više razina” najnižeg iznosa mirovine koji će ovisiti od duljini staža - objasnio je ministar Delić za Oslobođenje, a što je objavljeno na službenoj Facebook stranici Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi. Dodaje kako bi se tako u budućnosti stvorio manevarski prostor za značajnije povećanje “zarađenih mirovina”, ali i pravedniji sustav obračuna mirovina na načelu “koliko zaradimo toliko u mirovini imamo”. - Trenutačno načelo obračuna najniže mirovine izjednačava onoga tko je radio punih 40 godina i onoga tko je radio 15 godina, što je i nepravedno, ali je i otvoren prostor za manipulacije i zloupotrebu ovog članka zakona i, posljedično tome, konačnog obračuna iznosa najnižih mirovina.

Nezarađene mirovine

U načelu, to su takozvane nezarađene mirovine, ali su sustavom međugeneracijske solidarnosti u jednaku ravan dovele one koji imaju razliku u stažu od 10, 20 godina - zaključio je Delić. Inače, ovakav obračun, odnosno više razina minimalnih plaća, već se koristi u dijelu Bosne i Hercegovine. Naime, prema Zakonu o mirovinskom i invalidskom osiguranju koji je na snazi u Republici Srpskoj, postoji više razina minimalne mirovine, a Vlada RS-a svake godine svojom odlukom propisuje koliko će one rasti. Tako je u odnosu na prošlu godinu u 2025. godini odlučeno usklađivanje mirovina za 6 posto.

Nakon ovog povećanja najniža mirovina u Republici Srpskoj iznosi 318,64 konvertibilne marke, odnosno najniža mirovina za 15 godina mirovinskog staža i više, a manje od 20 godina, iznosi 382,40 konvertibilnih maraka. Najniža mirovina za 20 godina mirovinskog staža i više, a manje od 30 godina, iznosi 446,15 KM. Najniža za 30 godina mirovinskog staža i više, a manje od 40 godina, iznosi 509,94 KM. Najniža mirovina za 40 godina mirovinskog staža i više iznosi 637,43 konvertibilne marke.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.