Novo izvješće o provedenoj kontroli Porezne uprave Federacije na ilustrativan način progovara o potrebi smanjenja sive ekonomije u tom entitetu, a podatak kako čak 43 posto nadziranih obveznika nije poslovalo u skladu sa zakonskim propisima jasan je signal o potrebi daljnjeg osnaživanja fiskalne discipline.
Inspektori Porezne uprave Federacije BiH su u novoj akciji izvršili 258 kontrola. Kontrolama su bili obuhvaćeni porezni obveznici koji obavljaju djelatnost priređivanja igara na sreću – klađenja, ugostiteljstva, trgovine, građevine, pekarstva i druge uslužne djelatnosti.
Tijekom provedenih kontrola inspektori su zatekli 376 prijavljenih radnika i 35 neprijavljenih radnika. Otkrivena su 3 objekata, koja su obavljala djelatnost bez odobrenja za rad nadležnog organa, 5 poreznih obveznika koji nisu imala instaliran fiskalni uređaj i 72 porezna obveznika koja nisu evidentirala promet putem fiskalnog uređaja.
Zbog utvrđenih nepravilnosti: angažiranja neprijavljenih radnika, rada bez odobrenja nadležnog organa, neevidentiranja prometa putem fiskalnog uređaja i nepostojanja instaliranog fiskalnog uređaja zapečaćena su 24 objekta i u 111 kontrola izdati su prekršajni nalozi s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 303.850,00 KM. Na području Zeničko-dobojske županije u jednom slučaju inspekcijski nadzor je završen uz asistenciju pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova. Prema navedenim podacima, 43% kontroliranih poreznih obveznika nije poslovalo u skladu sa zakonskim propisima.