Ministarstvo financija Zapadnohercegovačke županije među prvima u Federaciji BiH prelazi na programsko budžetiranje u skladu s uputama Federalnog ministarstva financija. Dopredsjednica Vlade Zapadnohercegovačke županije i ministrica financija Blagica Leko potpisala je s regionalnom direktoricom Oraclea za aplikacije u cloudu Jovanom Vidaković ugovor o pružanju usluga tehničke podrške i pretplate na licencije za Oracle Cloud rješenja u sjedištu Ministarstva financija Zapadnohercegovačke županije u Ljubuškom.
- Ovim korakom Ministarstvo financija ZHŽ-a nastavlja s ranije započetom modernizacijom sustava te ulazi u fazu provedbe programskog budžetiranja, čime se dodatno jača transparentnost i učinkovitost u upravljanju javnim sredstvima - istaknula je ministrica Leko. Inače, uvođenju Oracle aplikacije za planiranje i budžetiranje (Enterprise Performance Management – EPM) prethodila je uspješna implementacija Oracle ERP Cloud sustava početkom 2024. godine. Riječ je o bržem, boljem i sigurnijem programu za rad na kojem počiva računovodstvo cijele županije.
Budžetiranje prema programima i učincima može se definirati tako da podrazumijeva sustavno korištenje informacija o učincima radi informiranog donošenja proračunskih odluka. Ovaj pristup omogućava učinkovitije alociranje resursa prema prioritetima i bolje praćenje ostvarenih rezultata. U posljednjih petnaestak godina rasprostranjenost budžetiranja prema programima i učincima posebno je povećana, a posebno je razvijeno u gotovo svim zemljama članicama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), koje predstavljaju najrazvijeniju skupinu zemalja.