Skandalozno

Zakonska kazna 3 godine, 
a Tužiteljstvo nudi jednu za sudjelovanje u ISIL-u

09.04.2016.
u 07:00

Tužiteljstvo BiH nedavno je postiglo sporazum o priznanju krivnje s radikalnim islamistom Eminom Hodžićem koji je priznao da se borio na strani terorističke organizacije Islamske države (ISIL) te se nagodio da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od godinu dana, iako je krajnje upitno može li se na taj način provesti i svojevrsni oprost, odnosno uvesti amnestija svima koji su se borili na strani najzloglasnije terorističke organizacije u povijesti, piše Večernji list BiH.

Oprost grijeha

Naime, Hodžić, protiv kojeg je nedavno podignuta optužnica za organiziranje terorističke skupine, priznao je u cijelosti da je određeno vremensko razdoblje boravio na području Sirije i Iraka u strukturama ISIL-a. Priznanjem krivnje pristao je da mu se izrekne zatvorska kazna u trajanju od godinu dana, koju će izdržavati u Bosni i Hercegovini.
Ovu praksu kritizirali su na nedavno održanoj konferenciji, vezanoj uz terorizam, budući da kazne ni u kojem slučaju ne odražavaju okvir koji je propisao Kazneni zakon BiH. 
Naime, sukladno izmjenama Kaznenog zakona BiH, koje je državni Parlament usvojio u lipnju pretprošle godine, propisana je kazna do deset godina zatvora za građane ove zemlje koji sudjeluju u stranim vojnim, paravojnim ili parapolicijskim organizacijama. Istodobno do pet godina zatvora mogu dobiti osobe za koje se utvrdi da organiziraju odlazak građana BiH na ratišta u inozemstvo, a predviđena je i kazna za one koji preko medija promoviraju odlazak na inozemna ratišta i za to se kazneno djelo u BiH može dobiti do četiri godine zatvora. 
Pri tome, najniža zakonom propisana kazna za sudjelovanje u stranim paravojnim, parapolicijskim i drugim strukturama je tri godine, zbog čega je krajnje nejasno kojim motivima su se rukovodili iz državnog Tužiteljstva BiH.

Suradnja s Turskom

Kada se ima na umu da se trenutačno provodi istraga nad sedamdeset osoba koje su osumnjičene za terorizam, a posebne aktivnosti se provode kako bi se pratilo kretanje državljana BiH koji se odlučuju na odlazak na ratišta u Siriji i Iraku, kako bi se tamo borili na strani terorističkih skupina, onda inicijativa Tužiteljstva dodatno zabrinjava. Pokazatelj je to i dvostrukih, ali i krajnje čudnih kriterija budući da je svugdje u svijetu tendencija strožeg procesuiranja terorističkih napada i prijetnji, a posebno pripadnika ISIL-a, dok je BiH zauzela posve drukčiji pristup. Inače, do sada su podignute optužnice protiv 20 osoba koje se dovode u vezu s ratištima u Siriji i Iraku, a uskoro se očekuje podizanje još dvije optužnice. Iz Tužiteljstva BiH navode kako je nekoliko državljana BiH, koji se nalaze u tim zemljama, kontaktiralo policijske i pravosudne agencije u namjeri da se vrate u BiH, sporazumno priznaju krivnju i surađuju s pravosuđem BiH. Veći broj državljana BiH, koji su se borili u Siriji ili Iraku, otkrile su sigurnosne službe Turske i oni su sada tamo u zatvorima pod istragom i vjerojatno će biti izručeni bh. pravosuđu. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije