potpora europskom putu

Ursula von der Leyen danas u posjetu BiH

14.10.2025.
u 07:52

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen danas će boraviti u Bosni i Hercegovini u sklopu regionalnog posjeta zapadnom Balkanu, kojim Europska unija nastoji potvrditi stratešku potporu europskom putu regije. Fokus posjeta je Plan rasta EU-a za zapadni Balkan, kao i inicijative za uključivanje zemalja regije u jedinstveno tržište Europske unije.

Von der Leyen započet će posjet obilaskom Memorijalnog centra Srebrenica, čime će, kako se očekuje, simbolično potvrditi europsku predanost kulturi sjećanja i ljudskim pravima. U nastavku dana predsjednica Europske komisije stiže u Sarajevo, gdje će se sastati s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a potom i s predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.

U sklopu posjeta predviđene su i izjave za medije, koje će von der Leyen dati zajedno s predsjedateljicom Krišto nakon bilateralnog sastanka u zgradi Parlamentarne skupštine BiH. Očekuje se da će tom prilikom biti naglašena potreba za ubrzanjem reformskih procesa, jačanjem institucionalne stabilnosti i konkretnim koracima prema ispunjavanju ključnih kriterija za članstvo u EU-u. Posjet dolazi u trenutku kada je u Bruxelles stigao dokument Reformske agende koju je usvojilo Vijeće ministara BiH, u okviru Plana rasta za zapadni Balkan. Von der Leyen je ranije najavila da će Plan rasta za zapadni Balkan biti usmjeren na ekonomsko povezivanje, digitalnu transformaciju, energetsku sigurnost i jačanje vladavine prava – područja u kojima se očekuje aktivnija uloga domaćih institucija.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata