Livanjska Udruga roditelja djece i mladih s poteškoćama u razvoju simboličnog naziva “Put u život” (PUŽ) uselila se u svoj novi dom - Centar za rehabilitaciju. Omogućeno je to brojnim donacijama i sredstvima svih razina vlasti, volonterskim radom, kako roditelja tako i brojnih poduzetnika i zanatlija. U obnovu i opremanje Centra utrošene su dvije godine rada i više od 300.000 maraka, no trud se isplatio.
- Kad smo došli u nove prostorije, ne mogu vam opisati njihov izraz lica i, kao, sad smo napokon u novim prostorijama, sad ćemo se družiti svaki dan, tu ćemo piti kavu - govori nam edukacijska rehabilitatorica Matea Visković koju je otvorenje Centra vratilo u rodno Livno. Naime, Matea je kao rehabilitatorica radila četiri godine u Zagrebu, a u Livnu je trenutačno jedina osoba u radnom odnosu, za sada na godinu dana.
Inače, Centar za rehabilitaciju djece i mladih s poteškoćama u razvoju do jučer je i njima i njihovim roditeljima bio samo san.
Nakon što im je Grad Livno bez naknade dodijelio prostor od 200 kvadrata, uredili su ga i opremili uz pomoć dobrih ljudi, a san je postao zbilja. Svečani trenutak otvorenja bio je prepun emocija. Izmiješali su se suze, smijeh i ponos.
Dio štićenika radit će u vlastitom kafiću koji su već sada nazvali PUŽ bar i bit će otvoren i za građanstvo, kazala nam je predsjednica Udruge Silva Matić te dodala: - Cilj PUŽ bara je da naša djeca koja završe ili su završila ugostiteljstvo, imaju i dalje radnu rehabilitaciju, da budu vidljiva, da budu socijalizirana i da njihov život bude konačno kvalitetniji.
Uz kafić, kuhinju, dnevnu sobu i urede, tu su i dvije senzorne sobe. Jedna od njih je tzv. snoezelen soba koja se, kako nam je objasnila Matea, koristi u svrhu smirivanja osoba s invaliditetom, kada je, laički rečeno, dijete, odnosno osoba u nekom pobuđenom stanju tu se uz pomoć različitih elemenata postiže njihovo smirivanje.
Na samom otvorenju i presijecanju vrpce sudjelovali su dužnosnici iz lokalne samouprave, HBŽ-a, federalnog Ministarstva zdravstva, kao i konzul RH u Livnu. Svi oni su s po jednim ili dvoje štićenika presjekli vrpcu te, ganuti emocijama i djece i roditelja, najavili dodatni angažman.
Federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac napomenuo je kako je to njegova obveza i kao ministra i kao Livnjaka te dodao: - Ministarstvo je i do sada financijski potpomoglo ovu priču, a ono što vidim je da bi i jedno vozilo bilo nužno kako bi i ostali korisnici, što iz Kupresa, što iz Glamoča, što iz Grahova, mogli doći do Centra. Svi oni zaslužuju da im se da određeni dio pažnje, da ih se vrati, koliko se da vratiti, u normalan život. To je naša obveza svakoga sa svoje pozicije.
Premijer HBŽ-a Ivan Vukadin također je istaknuo važnost ove ustanove i izrazio nadu da će broj zaposlenog stručnog osoblja biti i veći, a na naš upit što učiniti da poslodavci ispoštuju obvezu zapošljavanja OSI, odgovorio: - Treba vidjeti kako omogućiti zaposlenje ljudima kod poslodavaca jer ovdje ima korisnika koji mogu raditi određene vrste poslova u punom radnom vremenu. Prema tome, to je ono što se zove kvalitetniji život za djecu s poteškoćama u razvoju i na tome trebamo pojačati angažman u idućem razdoblju.
A da mogu raditi i vješto nositi tacnu i posluživati goste, nekolicina štićenika pokazala je i na svečanosti otvorenja budno prateći da nikome od gostiju ne nedostaje ništa, ni topla riječ, ni piće dobrodošlice, a ni ukusni zalogaji.