ALARMANTNO

U Mostaru trećina oboljelih od šuge na prostoru BiH

Šuga
11.01.2014.
u 04:37

- Činjenica da nije došlo do pada broja oboljelih za nas je poražavajuća - rekla je dr. Ravlija

Iako liječnici već više od godinu dana upozoravaju na problem širenja scabiesa, šuge ili svraba, na prostoru BiH, zadnji podatci govore kako upozorenja nisu dala rezultate. U odnosu na 864 slučaja šuge u 2012., tijekom 2013. je zabilježeno 1070 slučajeva. Čak trećina od njih je registrirana u Mostaru, odnosno 371. - Činjenica da nije došlo do pada broja oboljelih za nas je poražavajuća. To je bolest koja se liječi za nekoliko dana, ali ljudi je još uvijek skrivaju zbog srama. Toga se moramo riješiti ako se želimo ozbiljno obračunati s ovom bolesti - rekla je dr. Jelena Ravlija, epidemiolog Zavoda za javno zdravstvo FBiH, tijekom gostovanja u programu Mostarske panorame Dodala je kako se nema imuniteta nakon što se bolest izliječi, što znači kako se bolest uvijek može vratiti.

Značaj higijene

- Važno je higijenu podignuti na jednu viši razinu. Svu robu treba oprati, posteljinu na kojoj se ležalo promijeniti. Građani trebaju znati kako uzročnik bolesti može na odjeći preživjeti čak četiri dana - upozorili su stručnjaci. Često klinička slika bolesti, u slučaju da se na vrijeme ne prepozna, ne mora biti specifična, takvi se bolesnici znaju tretirati, čak i dugotrajno, lijekovima koji ublažavaju svrbež (antihistaminicima) ili nanošenjem na kožu različitim steroidnim pripravcima, što mijenja osnovnu sliku bolesti, ali i bolesnicima stvara dugotrajnu nelagodu u svakodnevnom životu zbog jako izraženog svrbeža kože. - Nadamo se da živimo u boljim higijenskim uvjetima, tome doprinosi naravno bolji standard (tekuća voda, topla voda, redovito, svakodnevno tuširanje, svakodnevna promjena odjeće), ali scabiesa je uvijek bilo, ranije mu se nije pridavala ovolika pozornost, po našim podacima, on nije u porastu kako to navode različiti naslovi u medijima. Svaki slučaj scabiesa se prijavljuje, mislim da je upitno jesu li svi prijavljeni slučajevi potvrđeni scabies, na koji način je dokazano postojanje uzročnika scabiesa.

Pravila liječenja

Radi se o bolesti koja se, naravno ako se liječenje provodi pravilno, brzo liječi, a to znači da postoje pravila liječenja svih članova istog kućanstva, u protivnom će uvijek netko biti prenositelj bolesti - naglasila je dr. Jelena Ravlija u izjavi za Večernji list.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije