Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača podržala je bojkot trgovina

U BiH i do pet puta veće marže nego u trgovačkim lancima u Švedskoj i Njemačkoj

29.01.2025.
u 19:15

Hrvatska, Crna Gora, BiH... najavile su bojkot kupnje u petak, 31. siječnja. Neki će se pridržavati poziva pa u petak neće ništa ni kupiti ni platiti, a neki će se ponašati kao i svih uobičajenih dana, ali, gledajući događaje u Hrvatskoj od prošloga petka, moglo bi biti zanimljivo. Prvi put u nešto ovakvo uključila se i BiH. Saša Marić, ombudsman za zaštitu potrošača, za Večernji list potvrdio je kako je ova institucija apsolutno podržala i podržava sve akcije potrošača koje će pokazati, kako kaže, nerazmjer između snage trgovaca i potrošača.

Neusklađenost s burzama

- U jednostavnom pristupu pri formiranju cijena trgovci ne vode mnogo računa o potrošačima, zato je taj bojkot dobra mjera iskazivanja buđenja potrošača, dolaska do svijesti prema svojim pravima. Za taj novac koji potroše moraju dobiti pravičnu uslugu, proizvod za neki prikladan iznos koliko nešto zaista vrijedi - ističe Marić. Komentirao je i kako se u BiH prate svjetske burze. - Kad na svjetskim burzama rastu cijene svega, promptno se i kod nas povećavaju sve cijene, a kad cijene padaju, kažu da su to kupovali po većim cijenama, pa onda dobijemo te proizvode opet po većim cijenama. A onda, kad se kupuje po nižoj cijeni, to nitko ne zna niti vi kao kupci to osjetite. Dobro je da se potrošači bude, imamo puno analiza koje pokazuju da su marže koje se kod nas pojavljuju prevelike u odnosu na trgovačke marže u Francuskoj, Italiji, Njemačkoj, Švedskoj... Njihovi trgovački lanci imaju marže koje su od 2 do 5 puta manje nego kod nekih u BiH i zemljama okružja - ističe. Pitamo ga i o zabrinutosti nekih ekonomista da bi zbog ovog mogla početi recesija. - Ovakvo buđenje potrošača, ekonomski gledano, neće dovesti do recesije, ali bi se trebala povećati svijest potrošača. Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača je i prije upozoravala potrošače da otvore oči i svjesno ne kupuju tamo gdje su cijene previsoke jer postoje razlike u cijenama, samo potrošači u dosta slučajeva na to ne gledaju - kazao je za Večernji list Marić. Pitamo ga i koje bi bilo dugoročno rješenje. - Da se vlade entiteta uključe i usmjeravaju na razvoj domaće proizvodnje, da svi počnu kupovati domaće proizvode, da se kupuje domaće od lokalnih prodavača, da se izvrše kontrole nad cijenama hrane i marže će vjerojatno biti manje, a i roba će biti kvalitetnija jer nama većina dolazi iz uvoza te je zato situacija ovakva kakva je - kazao nam je Marić. Pitali smo ga i o datumu 31. siječnja. Neki su, nakon što je objavljeno kad BiH kreće u bojkot, komentirali kako se svejedno 31. siječnja sve bojkotira jer je previsok datum, plaća još nije legla, a tek je prošao prosinac, kad se trošilo više. - I taj je komentar na mjestu, no ovdje pričamo o tome kako je važno da potrošači otvore oči i da sustavnije vode računa o kupnji jer ne treba sve u dućanu kupiti. Zateknemo li se svi povremeno da imamo višak proizvoda u kući. Moramo selektivnije pristupati kupnji jer razlike u cijenama postoje. Imate one mamilice proizvoda kad dođete u trgovinu i uzimate neki proizvod koji je na ekstra sniženju i do 50 posto te se pomamite za tim, onda ćete uzeti još nešto što vam treba ne vodeći računa da je taj proizvod mnogo skuplji nego drugdje. Takve dućane treba kažnjavati, a te se stvari u Hrvatskoj najbolje vide jer oni već kažnjavaju dodatni profit. Pohvalno je da bude jedan dan za bojkot trgovina, ali treba to prijeći u praksu i tek onda će stvari doći na svoje mjesto - stava je Marić.

Domaće je skuplje!?

Prokomentirali smo i priopćenje iz jedne tvornice u RH, inače domaće, koja proizvodi čokoladu, a koja je skuplja na policama u Hrvatskoj (od 0,60 do 0,69 eura) nego u Slovačkoj (0,42 eura). - Razlika u cijeni između različitih tržišta, uključujući hrvatsko i slovačko, rezultat je nekoliko čimbenika, poput različitih lokalnih poreza i propisa, kao i tržišnih uvjeta te konkurencije. Važno je istaknuti da kao proizvođač ne određujemo maloprodajne cijene; one ovise o pojedinim trgovcima koji sami formiraju krajnju cijenu za potrošače - komentirali su.

Bez sustavnijeg pristupa, o kojem je i Marić govorio, teško ćemo neke stvari promijeniti. Jer, kao što smo ranije pisali, bojkot na jedan dan nije i ne treba biti kažnjavanje trgovaca, nego poziv na buđenje svih aktera u procesu.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije