Tužiteljstvo je izjavilo da poduzima aktivnosti kako bi istražilo navode vezane uz moguće počinjenje kaznenog djela prema zakonu koji zabranjuje negiranje genocida, ratnih zločina i veličanje osuđenih ratnih zločinaca. Dodali su da će javnost biti obaviještena putem službene web stranice nakon što tužiteljska odluka bude donesena.
Detektor je u ožujku izvijestio da je Kraljević pohvalio Karadžića i Mladića tijekom komemoracije za pale borce Vojske Republike Srpske (VRS) u Vlasenici. Njegov govor na događaju obilježavanja 32. godišnjice pogibije derventskih vojnika na vlaseničkom frontu objavljen je na Facebook stranici Info portala općine Vlasenica.
"Veliko poštovanje svima koji su u to vrijeme vodili vojsku i državu – gospodinu Radovanu Karadžiću, predsjedniku RS-a; Ratku Mladiću; i svim zapovjednicima“, rekao je Kraljević u svom govoru, dodajući da su to „slavna imena koja zaslužuju veliko poštovanje i koja treba svugdje spominjati“.
Karadžić, bivši predsjednik RS-a, i Mladić, zapovjednik VRS-a, osuđeni su pred Haškim sudom na doživotni zatvor za genocid i druge zločine počinjene u Bosni i Hercegovini.
"To smo mi, to je naša stvarnost. Svi smo Radovani. Kao što smo danas svi Mile Dodik, sva Narodna skupština, i te vrijednosti branimo na isti ili sličan način“, izjavio je i Kraljević.
Udruga „Žene žrtve rata“ podnijela je kaznenu prijavu protiv njega, kako je također izvijestio Detektor.
Predsjednica udruge, Bakira Hasečić, potvrdila je da traže kazneni progon Kraljevića zbog kaznenog djela "poticanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netolerancije".
"Odlučili smo podnijeti ovu tužbu kako bismo pokazali bosanskohercegovačkom društvu, široj zajednici, pa čak i svijetu, da još uvijek postoje pojedinci na visokim položajima koji veličaju ratne zločince i sude im se za počinjene zločine“, rekla je tada Hasečić.
Kraljeviću se trenutno sudi zajedno s Radenkom Stanićem i Goranom Garićem za progon bošnjačkih civila u Vlasenici – uključujući protuzakonito zatvaranje, ubojstva, seksualno zlostavljanje, mučenje, prisilne nestanke i druga nehumana djela počinjena 1992. i 1993. godine.
Prošle godine Kraljević je također prijavljen zbog neprimjerenog ponašanja tijekom izborne kampanje, o čemu je Detektor prethodno izvještavao. Međutim, ta je pritužba odbačena kao neutemeljena, a Kraljević je izabran na treći mandat, prema podacima Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).