kako u školu

Rujan kuca na vrata, prosvjetni radnici i roditelji u neizvjesnosti

skola
18.08.2020.
u 08:19

Vlada Republike Srpske jučer je potvrdila da nova školska godina počinje 1. rujna uz poštivanje epidemioloških mjera.

Nastava u ovom bh. entitetu će trajati maksimalno trideset minuta, a u školama s većim brojem učenika i dvadeset.

"Učenici će svakodnevno ići na nastavu podijeljeni po grupama u maksimalnom broju po 15 učenika", kaže Natalija Trivić, ministrica prosvjete i kulture Republike Srpske, javlja N1. 

Istaknuto je kako je za djecu koja ne mogu ići u školu osigurana online platforma, te su roditeljima koji šalju djecu u školu propisane mjere.

"U učionici mogu samo biti djeca iz tog razreda i nastavnici. Nisu dozvoljene posjete, niti gostujuća predavanja. Samim tim što se tiče odvijanje određenih predmeta, poput tjelesnog odgoja, preporučeno je da se odvija na otvorenom prostoru", ističe Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS.

U Federaciji Bosne i Hercegovine bez krovnog odgovora kakav će biti model nastave. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji su svi složni da će vratiti djecu u klupe, ali na koji način još je nepoznato.

"Mi ćemo sve potrebne korake poduzeti da naša djeca uđu u školske klupe iz pravila koja budu dostavljena do kraja ovog tjedna, od strane Zavoda za javno zdravstvo", navodi Rašid Hadžović, ministar obrazovanja HNŽ.

Tako su u državi donositelji odluka samouvjereni, a prosvjetni radnici i roditelji u panici. 

U kriznom stožeru Sarajevske županije ne zna se ništa novo, očekuje se da ministar obrazovanja danas objavi na koji su se model odlučili.

"Tažim da mi se kaže kako da radim. Evo trenutno ja nemam ništa, a ja ću na posao za par dana", poručuje Vedran Zubić, profesor zemljopisa. 

"Mi nemamo vremena. Imamo još sedam do deset dana i za bilo koji od modela mi kasnimo", dodaje Hajrudin Ćuprija, predsjednik Udruženja direktora sarajevskih osnovnih škola.

Velike su razlike o stavovima i kada je riječ o sredstvima i infrastrukturi za odvijanje nastave.

"Mi smo vrlo sretni što KS ima mogućnost i postoji dobra informatička podrška i mogućnost da se u svakom momentu prebaci na potpunu online nastavu", tvrdi Pilav.

"Evo da nema korone, da je sve normalno, mi nemamo sredstava da počnemo novu školsku godinu jer su nam ta sredstva rebalansom poračuna oduzeta", podsjeća Ćuprija.

Situacija je još lošija u ruralnim dijelovima BiH, a najave modela nastave se čine kao "eksperiment". Ono što je izvjesno je da će ove godine roditelji uz školski pribor i knjige morati izdvojiti sredstva za zaštitne maske, a kako to obično bude i za poštivanje na papiru propisanih mjera u školama.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?