Od svog osnivanja 2004. godine, Globalni centar za obuku pasa za detekciju mina i eksploziva koji vodi Norveška narodna pomoć u Sarajevu, obučio je više od 500 pasa.
Ovi psi su raspoređeni u ratom pogođena područja širom svijeta, uključujući Kambodžu, Zimbabve i Irak, navodi u svom specijalnom video prilogu Reuters.
Centar je dosad poslao i 26 pasa u Ukrajinu, koja je prema procjeni Ujedinjenih nacija i ukrajinske vlade iz 2024. godine najzagađenija zemlja minama na svijetu.
Norveška narodna pomoć počela je slati pse u Ukrajinu ubrzo nakon ruske invazije 2022. godine kako bi pomogli u raščišćavanju milijuna mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava, rekao je Muftić.
Psi obučeni u Butmiru trenutno pomažu u razminiranju u teško pogođenim ukrajinskim regijama poput Harkiva na sjeveroistoku i Mikolajiva na jugu.
"Na nekim mjestima nalaze se blizu linije fronta", kazao je Muftić.
Prema izvješću ukrajinskog Ministarstva ekonomije i Instituta Tony Blair za globalne promjene iz 2024. godine, mine postavljene nakon ruske invazije Ukrajinu godišnje koštaju više od 11 milijardi dolara u izgubljenom BDP-u.
Mine i neeksplodirana sredstva čine ogromne poljoprivredne površine neupotrebljivima, što drastično smanjuje izvoz i poreske prihode Ukrajine.
Bosna i Hercegovina, koja i danas nosi breme iz rata iz 1990-ih, suočava se sa sličnim izazovima. Podaci Centra za uklanjanje mina BiH iz 2023. godine pokazuju da zaostale mine još uvijek ugrožavaju oko 15% stanovništva.
Specijalizirani psi često su nezamjenjivi u procesu razminiranja.
"U razminiranju kažemo: jedna mina pronađena, jedna obitelj spašena", rekao je Muftić, koji je tijekom 27 godina rada pomogao u uklanjanju tisuća mina i eksplozivnih sredstava.