Iako je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković preživio današnje glasovanje o smjeni u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, to nije kraj turbulencijama i nestabilnostima koje su obilježje stanja u državnoj koaliciji posljednjih tjedana, a prema svemu sudeći, na novu epizodu nećemo morati čekati dugo. Već je za 18. veljače sazvana sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na kojoj će se raspravljati o smjeni prvog zamjenika predsjedatelja Doma naroda, no uslijed proceduralnih pogrešaka, umjesto Nikole Špirića, razmatrat će se smjena Kemala Ademovića. Inicijatori su, podsjećamo, planirali Špirićevu smjenu, no nisu upisali njegovo ime, a budući da se sjednica Doma naroda održava dva dana nakon Špirićeva preuzimanja pozicije predsjedatelja Doma naroda, prvi zamjenik će biti Ademović.
S druge strane, danas je na sjednici Vijeća ministara BiH kao jedna od točaka dnevnog reda bila i ona koja se odnosila na smjenu državnih ministara vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca te financija i riznice Srđana Amidžića, koju su potpisali predsjedatelji klubova zastupnika SDP-a BiH, NiP-a i NS-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH s osam zastupnika ovog doma. Ovo je, podsjećamo, dio inicijative za formiranje nove većine na razini države. U toj većini, prema aktivnostima stranaka iz Sarajeva, ne bi trebao biti SNSD, a u dosadašnjem tijeku realizacije toga plana uspjeli su u namjeri da s pozicije člana Kolegija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH smijene Nebojšu Radmanovića (SNSD). On je na sjednici ovoga doma 23. siječnja razriješen dužnosti na zahtjev klubova zastupnika Socijaldemokratske partije BiH, Naše stranke i Naroda i pravde. Osim Košarca i Amidžića, SDP će podnijeti i inicijativu za smjenu Sevlida Hurtića (BH Zeleni).
Hrvati faktor stabilnosti
Danas održana sjednica Zastupničkog doma Parlamenta BiH, na kojoj nije bilo dovoljno ruku za Konakovićevu smjenu (od 33 prisutna zastupnika, za smjenu ministra Konakovića glasovalo je njih pet, 20 zastupnika bilo je protiv, a osam suzdržano), protekla je u ozračju narušenih političkih odnosa Sarajeva i Banje Luke. Na sjednici, kao što je poznato, nisu bili predlagači smjene - zastupnici SNSD-a i Kluba Srba, i to zbog situacije u kojoj u Kolegiju ovoga doma trenutačno nema Srbina.
Predsjedateljica Kluba zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu Sanja Vulić ranije je kazala da, sve dok Srbin ne bude izabran u Kolegij ovoga doma, nema uvjeta za sazivanje i održavanje sjednica.
Tijekom današnje rasprave u Zastupničkom domu mogle su se čuti različite poruke, ocjene, kao i očekivanja od razvoja situacije u razdoblju koje je pred nama, pa je tako predsjedatelj ovoga doma Denis Zvizdić, uz ostalo, izrazio uvjerenje kako će uskoro biti formirana nova, koncepcijski kreirana vlast na razini BiH koja će, kako je naveo, biti sastavljena od političkih opcija koje su potpuno proeuropski orijentirane i koje BiH žele vidjeti kao mirnu, stabilnu, europsku, demokratsku i prosperitetnu državu.
I dok se prepucavanja i antagonizmi na relaciji "trojka" - SNSD nastavljaju kroz izjave, inicijative i druge oblike političke borbe, jedini dio većine na razini države koji konstantno poziva na stabilnost u cilju održavanja i intenziviranja europskog puta BiH je hrvatska strana. Hrvati su svjesni kako nova politička kriza znači i zastoj na europskom putu te urušavanje svega onoga što je do sada mukotrpnim radom postignuto, a poglavito u svjetlu situacije u kojoj BiH mora što prije ispuniti preostale obveze kako bi počela proces pregovora o punopravnom članstvu, ali i kako bi došla u poziciju koristiti izdašna sredstva koja je EU namijenio zemljama zapadnog Balkana.
Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Marinko Čavara (HDZ) naveo je kako ne treba rušiti nešto bez dogovora o izgradnji nove parlamentarne većine koja će imati prohodnost, upozorivši pritom kako Hrvati nisu za situaciju u kojoj će se ići i do zida, a onda stajati pred zidom, što bi se negativno odrazilo na Bosnu i Hercegovinu.
Prema svemu sudeći, hrvatski politički predstavnici će, kao i nebrojeno puta do sada, biti jedini faktor stabilnosti koji poziva na dijalog i kompromis te koji, kao pokretač europskog puta zemlje, traži rješenja koja će biti plod suradnje predstavnika sva tri konstitutivna naroda u zemlji. Upravo su napori hrvatske strane rezultirali do sada krupnim koracima koji idu u smjeru EU-a te su svjesni kako svaka politička kriza, pa tako i ova, potkopava te napore, ali i dovodi BiH u cjelini u nezahvalnu poziciju i realnu opasnost da ponovno ostane na samom začelju.
Sjednica Vijeća ministara
Pozitivna je stvar što je Vijeće ministara danas održalo sjednicu na kojoj je donijelo neke za svakodnevni život građana važne odluke, a jedna od njih je i odluka o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa pri uvozu novih električnih, hibridnih i CNG automobila do 31. prosinca 2025. godine u skladu sa Zakonom o carinskoj tarifi BiH, a koja je donesena na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, kao i odluku o imenovanju članova Međuresorne radne skupine za pripremu nacrta Zakona o razvojnoj i humanitarnoj pomoći BiH trećim zemljama, čime su poduzete aktivnosti na provedbi prioriteta u okviru poglavlja 30. (Vanjski odnosi) iz Mišljenja Europske komisije (EK), uz korekciju na sjednici, a koja je donesena na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova.