egzistencijalni problem gospodarstva

Procjene su da će u idućih nekoliko godina BiH nedostajati oko 100.000 radnika

30.11.2024.
u 16:36

Precizne podatke o radnicima koji odlaze nitko u BiH nema, ali je evidentno da je riječ o desecima tisuća

Agencija za rad i zapošljavanje BiH u prošloj je godini posredovala u zapošljavanju 13.490 osoba u Sloveniji i Njemačkoj. Riječ je o 400 osoba sa završenom srednjom medicinskom školom koje su posao dobile u njemačkim zdravstvenim ustanovama te 13.090 radnika koji već rade u Sloveniji.

Bolji standard
U prvih devet mjeseci ove godine, posredstvom Agencije, posao u Sloveniji i Njemačkoj dobilo je 10.130 građana BiH. Zaključno s rujnom, izdane su 9934 radne dozvole za Sloveniju, koja najviše traži vozače i zavarivače iz BiH, ali i armirače, zidare, elektroinstalatere, bravare, fasadere, građevinske radnike... Inače, od 2013. i početka primjene sporazuma o posredovanju pri zapošljavanju izdane su ukupno 124.074 radne dozvole za Sloveniju te 7404 za Njemačku. Precizne podatke o radnicima koji napuštaju BiH nitko u ovoj državi nema, ali je evidentno da je riječ o desecima tisuća ljudi koji svake godine traže sreću u drugim zemljama. Radnika već dulje nedostaje u građevinarstvu, svim granama industrije, fizički zahtjevnim i stručnim poslovima. Svoje granice za radnike s Balkana otvorila je Njemačka. Osim neusporedivo boljeg standarda, radnicima se nude i dodatne pogodnosti, bonusi, edukacije, sustav koji ih štiti, ali i ambijent u kojem ne slušaju ratoborne poruke ovdašnjih političara. Mnogo je uzroka odlaska radnika iz BiH, najočitiji su niska primanja i loši uvjeti rada, ali i visok stupanj korupcije. To doprinosi osjećaju nesigurnosti i nezadovoljstva životom u BiH te motivira radnike da ipak traže neko stabilnije okruženje. Na evidencijama službi za zapošljavanje u BiH nalaze se 328.674 osobe, dok 854.865 građana ima posao, navedeno je u polugodišnjem izvješću Agencije za statistiku BiH. Ono što zabrinjava je podatak da blizu 90% nezaposlenih čine nekvalificirani radnici i osobe sa završenom srednjom školom. Podaci Agencije za statistiku demantiraju i stavove poslodavaca da u BiH nema dovoljno radne snage te da ju je potrebno uvoziti. Ipak, poslodavci tvrde da radnike ne mogu pronaći i da je njihov uvoz neizbježan. Upozoravaju da su prisiljeni smanjivati proizvodnju ili je preseljavati u druge zemlje jer im nedostaje 30.000 radnika, zbog čega su pozvali vlasti da povećaju kvote za zapošljavanje stranaca. Prema riječima predsjednika Udruge poslodavaca FBiH Adnana Smailbegovića, u BiH je u prošloj godini izdano 2449 radnih dozvola za strance, dok je za ovu godinu ta kvota 6073 dozvole. - Mi smo iz FBiH tražili da nam odobre uvoz 18.000 radnika, plus RS, tako da je realna procjena da nam u BiH nedostaje 30.000 radnika - rekao je.



Dolazak stranaca
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca RS-a, kazao je za Nezavisne da BiH nema mnogo radnih dozvola, pogotovo, kako kaže, ako se u obzir uzme da se radne dozvole izdaju i za diplomatska predstavništva. - U ovakvim uvjetima, gdje je dopušten odlazak, a nije uvoz radne snage, mislim da ćemo imati dosta velike probleme. Već sada ih imamo, a u budućnosti će se to produbljivati. Ono što se nadamo da će se dogoditi u budućnosti jest da će doći do povećanja broja radnih dozvola, da ćemo dobiti odobrenje i od Ministarstva, da će se povećati kvote i da će se pojednostaviti procedure za dovođenje radne snage - navodi. Ističe da već sada značajno nedostaje radnika, a posebno u manjim sredinama. - U slučaju odlaska radnika gotovo pa da ne postoji mogućnost popunjavanja tog radnog mjesta, odnosno jako je teško. Nekada se na popunjavanje mjesta čeka od tri do šest mjeseci. Međutim, ono što je mnogo veći problem jest što postoje neke procjene da će u idućih nekoliko godina u BiH nedostajati otprilike 100.000 radnika, te će u ovakvim uvjetima, gdje radnici odlaze u mnogo razvijenije ekonomije, biti nemoguće vratiti ih. To će biti egzistencijalni problem gospodarstva - ističe Škrebić. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije