most na savi

Priprema se gradnja novog mosta između Gunje i Brčkog

24.02.2025.
u 19:16
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Uz sanaciju postojećeg, izgrađenog još u doba Austro-Ugarske, paralelno teku pripreme za gradnju novog mosta

Most na Savi između Gunje i Brčkog zbog derutnog je stanja zatvoren za sav promet, a radovi na sanaciji potrajat će oko dva mjeseca. Uz sanaciju postojećeg mosta, izgrađenog još u doba Austro-Ugarske, na kojemu je zbog dotrajalosti već prije bio ograničen teretni promet, paralelno teku pripreme za gradnju novog mosta koji bi se nalazio nešto južnije od sadašnjeg.

Iz Hrvatskih cesta priopćili su kako su, u skladu sa sporazumom između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i u suradnji s Ministarstvom prometa i veza BiH, ugovorili izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju mosta Gunja (RH) – Brčko (BiH) na DC 214 (RH) i M14.1 (BiH). Po završetku izrade projektne dokumentacije te ishođenja svih akata za gradnju raspisat će se natječaj za izvođenje radova rekonstrukcije.

- Tijekom provedbe usluge istražnih radova i specijalističkog pregleda mosta, ovlašteni inženjeri građevinarstva iz projektnog tima (zajednica ponuditelja) dostavili su elaborat o stanju mosta u kojem upozoravaju na vrlo loše stanje rasponske konstrukcije i ležajnih mjesta na stupištima mosta. Kako su navedena mjesta u izrazito lošem stanju, a što bi u slučaju nastavka prometa preko mosta moglo ugroziti sigurnost svih sudionika, glavni projektant predložio je investitorima hitnu sanaciju navedenih oštećenih mjesta mosta Gunja – Brčko, kao i da se do provedbe iste obustavi sav promet preko mosta, osim pješačkog - navodi se u odgovoru koji su nam poslali iz Hrvatskih cesta.

U skladu s utvrđenim oštećenjima ovlaštenih inženjera iz projektnog tima zajednice ponuditelja, tvrtka JP Putevi Brčko te Hrvatske ceste zatvorile su odmah most za sav promet, osim pješačkog. Nakon završetka izgradnje novih mostova kod Svilaja i Gradiške, novo zajedničko ulaganje vlada Hrvatske i BiH u području prometne infrastrukture su projekti obnove postojećeg te izgradnja novog mosta na Savi između Gunje i Brčkog. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata