Sabor IZuBiH:

Presude Karadžiću i Šešelju zaprepašćujuće i neprihvatljive

sabor
23.04.2016.
u 20:01

Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini usvojio je na današnjoj sjednici Izjavu o, kako je naglašeno, zaprepašćujućim i neprihvatljivim presudama Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju, javlja MINA.

U izjavi je navedeno da Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju izricanjem prvostupanjskih presuda Karadžiću i Šešelju nije ispunio svoju misiju utvrđivanja istine i pravde za žrtve genocida i drugih zločina tijekom agresije na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. i time doprinio uspostavljanju i održanju mira na prostorima bivše Jugoslavije.

Istaknuto je da je neshvatljivo i neprihvatljivo stanovište Tribunala da se u Zvorniku, Bratuncu, Vlasenici, Foči, Prijedoru, Ključu i Sanskom Mostu nije desio zločin genocida, iako su političke, vojne i policijske strukture Republike Srpske po istom obrascu i u mnogo dužem vremenu djelovale kao i u Srebrenici, te da je neobjašnjivo da je Radovan Karadžić, kao najodgovorniji politički i vojni funkcioner odgovoran za zločin genocida u Srebrenici, a da nema takve odgovornosti na ostalim prostorima ratnog djelovanja.

Navedeno je i kako je apsolutno neodrživo da za najteže zločine u Europi poslije Drugog svjetskog rata nižerangirani vojni zapovjednici su presuđeni na doživotni zatvor, dok kreator zločinačke politike i njihov vrhovni zapovjednik dobija nižu kaznu.

Također, naglašeno je kako je presudom utvrđeno da su uspostavljanje paralelnih političkih i vladinih struktura bosanskih Srba, kao i operacije nasilnog zauzimanja općina, uključujući i protjerivanje nesrpskog stanovništva, bili pažljivo pripremano i koordinirano vođene s neupitnom zločinačkom namjerom osuđenog Karadžića i vodstva bosanskih Srba.

Osim toga, u Izjavi stoji da su u tom djelovanju predhodno utvrđeni strateški ciljevi, definirani precizni zadaci, davana uputstva, pa čak i razrađene varijanta A i B, te da su u provođenju tog zločinačkog poduhvata žrtve - bosanski muslimani i drugi nesrbi - ubijeni u masovnim egzekucijama i smaknućima, osobito u logorima iz kojih su odvođeni i ubijani, što je poprimilo razmjere istrebljenja.

Potcrtano je da Tribunal u Hagu presudama svjedoči o svestranoj umješanosti Srbije u ratna djelovanja u Bosni i Hercegovini, ali ne dolazi do jedino razumnog zaključka o njenoj odgovornosti za sve zločine i razaranja.

Nadalje, navedeno je da zato, nakon tih presuda, predsjednik Vlade Srbije cinično izjavljuje da su oni svojom mudrom politikom osigurali da Srbija ne bude u idućih 200 godina genocidna država.

- Uspostavljanje i razvijanje dobrosusjedskih odnosa i suradnje mora počivati na međusobnom uvažavanju i poštovanju. To uključuje prihvatanje istine o događajima iz prošlosti, posebno priznavanje sudski utvrđene činjenice da je nad Bošnjacima izvršen zločin genocida - rečeno je u Izjavi.

Istaknuo je i kako su žrtve ratnih zločina iz nedavnog rata ponovo uvrijeđene i ponižene oslobađajućom prvostupanjskom presudom Vojislavu Šešelju, da su šira i stručna javnost konsternirane oslabađanjem od svake odgovornosti prononsiranog nacionaliste koji je širio međunacionalnu mržnju i netrpeljivost i koji je formirao i naoružavao po zlu poznate paravojne formacije, te da je neprihvatljiva poruka te presude da će takva djelovanja i njihovi izvršitelji i ubuduće biti oslobođeni svake odgovornosti.

- Imajući sve ovo u vidu, Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini očekuje i zahtijeva da Tužiteljstvo Tribunala u Hagu uloži svaki napor, i u žalbenom postupku ishoduje otklanjanje navedenih nepravdi. Očekujemo da se u konačnoj presudi Radovanu Karadžiću potvrdi istina da je, u još najmanje sedam općina u BiH, počinjen zločin genocida nad Bošnjacima i Hrvatima i da se za ta zlodjela osudi na doživotni zatvor. Očekujemo, također, da se u žalbenom postupku ukine oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju, da se konačnom presudom potvrde zločini za koje je odgovoran i da mu se izrekne primjerena kazna, stoji u izjavu koju je potpisao predsjednik Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Hasan Čengić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije