Pravo na zdravlje i razlike u BiH

Od županije do županije, pa čak i entiteta, usluge skuplje i po 1000 KM

10.06.2017.
u 12:00

Situacija u zdravstvenom sustavu u BiH nije dobra i toga su svi svjesni. Razloga je više - 10 županijskih ministarstva zdravstva te dva entitetska, isto toliko i zavoda zdravstvenog osiguranja, neusuglašeni županijski zakoni s federalnim, koji opet nije usklađen s međunarodnim konvencijama.

Razlike između FBiH i RS-a

Koliko je situacija u zdravstvenom sustavu BiH tragična i apsurdna, svjedoči i činjenica kako se iste liječničke usluge, ovisno o tome o kojoj je županiji ili entitetu riječ, različito naplaćuju. Pri nekim pregledima razlike su veće i do 50%. Spomenimo samo terapiju koja sprečava invalidnost, a koja je dostupna u RS-u, ali ne i u FBiH. Ili recimo da pacijent iz RS-a ne može dobiti organ za transplantaciju iz FBiH iz jednostavnog razloga - ne može dospjeti na listu čekanja u FBiH, a u RS-u takva lista ne postoji. Ili da operacija mrežnice u FBiH stoji 343,20 KM, a u RS-u nevjerojatnih 2200 KM… Tako koordinator mreže ICVA Milan Mirić kaže kako su sve njihove rađene analize i istraživanja potvrdili da je u BiH jako izražena diskriminacija pacijenata, kako među županijama, tako i između entiteta. Damir Laličić iz Organizacije “Partnerstvo za zdravlje” za Buku kaže da se razlike u pružanju zdravstvenih usluga umnogome razlikuju od županije do županije, od broja usluga koje se pružaju, esencijalnih listi lijekova, pa sve do plaćanja participacije.

Stanje u županijama

“Razlika je zaista mnogo, a kao najočigledniji primjer kršenja osnovnih ljudskih prava i diskriminacije stanovništva po osnovi mjesta stanovanja navest ću plaćanje participacije. Odlukom federalnog Parlamenta iz 2009., određene kategorije stanovništva, njih 14, oslobođene su plaćanja participacije. I uz to, zavodi zdravstvenog osiguranja Tuzlanske, Hercegbosanske, Hercegovačko-neretvanske i Zapadnohercegovačke županije nisu poštovali tu odluku i participaciju su naplaćivali od svih, bez izuzeća. Stoga smo pokrenuli kampanju koja je još u tijeku, a kojom tražimo od svih županija poštivanje ote odluke. Napravljeni su određeni pomaci. Tako su u HN županiji priznali nekoliko kategorija, ali to i dalje nije ono što stoji u odluci”, kaže za Buku Laličić. “Samo bezglutensko brašno, koje se tretira kao dodatak prehrani, u prosjeku stoji 10 KM. Registrirano je 200 oboljelih, ali ih je zasigurno više”, kažu nam iz platforme “Otkucaji”. U ustanove izvan RS-a, odnosno u FBiH i RS, osiguranici se uglavnom upućuju zbog kardiokirurških oboljenja, neuroloških oboljenja (tumori, aneurizme), oboljenja krvi (leukemije) i drugih teških oboljenja čije liječenje nije moguće u zdravstvenim ustanovama u RS-u. Ako je riječ o hitnom slučaju, recimo prometnoj nesreći, zdravstvena ustanova u FBiH u kojoj je primljen osiguranik dužna je obavijestiti ZZO RS-a u roku od tri dana o njegovu prijemu i tražiti naknadno izdavanje odobrenja za liječenje”, priopćeno je iz Zavoda. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije