Ministar financija i riznice BiH Srđan Amidžić izjavio je kako je dao nalog unutar Ministarstva da se ispitaju navodi o radu USAID-a i informira javnost kako je ta agencija radila u BiH. Amidžić je jučer objasnio da je nalog dao na temelju objave nove američke administracije u vezi s radom USAID-a, u kojoj su naveli kako su "milijarde dolara ukradene u USAID-u i drugim agencijama".
"Čudno" poslovanje u BiH
- Ako promatramo razdoblje za koje se oglasila američka administracija, koja je navela da su na prostoru BiH preko USAID-a uložena 402 milijuna dolara i promatramo broj koji je USAID prijavio da je realizirao u BiH, primjećuje se ozbiljna razlika. USAID je prijavio svega 155 milijuna i 820 tisuća dolara, a za 246 milijuna i 180 tisuća dolara nemamo nikakvu informaciju ni trag na što je novac potrošen i tko je donosio odluku kako taj novac trošiti - kazao je ministar Amidžić obrazlažući svoju odluku.
Dodao je da u svjetlu onoga što je nova američka administracija rekla o ovoj organizaciji imamo pravo sumnjati da je ovih 246 milijuna i 180 tisuća dolara potrošeno na neki drugačiji način.
- Od ovih 155,820 milijuna dolara koje su prijavili, za 54 projekta uopće nema opisa kako su sredstva utrošena i za što. Govorimo o preozbiljnom iznosu novca koji je USAID potrošio u BiH, a za koji nemamo trag i informaciju za što je utrošen, a vjerujem da javnost u BiH treba znati gdje je taj novac otišao. To trebaju raditi neke druge institucije - kazao je Amidžić, nazvavši "čudnim" poslovanje unutar USAID-a.
Ova svojevrsna istraga potrošnje američkog donatorskog novca na državnoj razini dolazi samo nekoliko dana nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik najavio da će inicirati pokretanje istrage protiv organizacije USAID i njezine uloge u financiranju medija i nevladinih organizacija. USAID je pod političkim nadzorom jer administracija Donalda Trumpa razmatra njegovo spajanje sa State Departmentom u nastojanju da pojednostavi saveznu birokraciju. Upravo je potrošnja sredstava u BiH i ostalim zemljama zapadnog Balkana bila ilustracija neracionalne i nepotrebne potrošnje novca američkih poreznih obveznika koju su medijima u Americi prezentirali Bijela kuća i prvi Trumpovi suradnici.
Poznato je da je USAID proteklih godina financirao razne projekte vezane uz poduzetništvo i turizam te energetsku učinkovitost. Međutim, poznato je da se značajan dio novca ubrizgavao u nevladin sektor i medije, i to uglavnom kroz projekte čija učinkovitost nije do kraja vidljiva. Kritičari ističu da ova agencija, umjesto da potpomogne ekonomski razvoj i stabilnost, danas služi kao politički alat za nametanje zapadnih ideoloških vrijednosti zemljama koje ovise o američkoj pomoći. Financirajući projekte koji potiču promicanje LGBTQ+ prava, rodne ideologije i klimatskog aktivizma, a u BiH i izbornih reformi, pa i energetskih projekata bliskih određenim lobijima, USAID se udaljio od svoje izvorne misije te se pretvorio u instrument geopolitičkog preodgajanja.
Analiza Maxa Primorca
Jedan od ključnih ljudi iza konzervativne vizije USAID-a je Max Primorac, utjecajni američki Hrvat hercegovačkog podrijetla i bivši zamjenik administratora USAID-a pri kraju prvog Trumpova mandata. Primorac je trenutačno analitičar u The Heritage Foundationu, moćnom konzervativnom think tanku, koji je pripremio Projekt 2025. - plan za reformu američke vlade. Njegova analiza donosi preporuke za povratak USAID-a izvornoj svrsi, prije svega, privremenoj humanitarnoj pomoći i poticanju ekonomske samodostatnosti umjesto stvaranja trajne ovisnosti i financiranja ideoloških projekata. Primorac naglašava da je ključno osloboditi USAID od dominacije nevladinih organizacija koje koriste američka sredstva kako bi promovirale vrijednosti koje nisu u skladu s nacionalnim interesima SAD-a.