S pozornom pratnjom pripadnika Specijalne policije čelnik Srpske demokratske stranke (SDS) Milan Miličević jučer je priveden u Republičko javno tužiteljstvo RS-a u Banjoj Luci, piše Večernji list BiH. Privođenje je uslijedilo dan nakon što je uhićen pod ozbiljnim optužbama za političku korupciju i navodno organiziranje prevrata u Tesliću, gdje je promijenjena skupštinska većina uz ključnu ulogu jednog od uhićenih aktera. Republičko javno tužiteljstvo Republike Srpske oglasilo se nakon uhićenja Milana Miličevića, Mehmeda Dubravca i Meše Jašarevića, navodeći da su privedeni zbog osnovane sumnje da su počinili kaznena djela primanja mita i trgovine utjecajem prema Kaznenom zakonu RS-a. Akcija nazvana “Blok” usmjerena je na razotkrivanje navodne korupcije u Tesliću, gdje je promjena skupštinske većine izazvala burne reakcije.
Nekoliko isplata
Prema priopćenju Tužiteljstva, Miličević i Dubravac optuženi su da su od listopada 2024. do 22. svibnja 2025. godine, po prethodnom dogovoru, posredniku u tri navrata isplatili ukupno 80.000 maraka. Taj je novac navodno bio namijenjen Jašareviću, vijećniku koji je trebao, suprotno političkim uvjerenjima svoje stranke, glasovati za prijedloge skupštinske većine koju podržava SDS. Poslije je, prema tvrdnjama Tužiteljstva, Jašareviću isplaćeno dodatnih 250.000 KM kako bi napustio svoju političku opciju i glasovao prema uputama osumnjičenih. Dokazi, uključujući značajan iznos od 400.000 maraka pronađen u Miličevićevu domu, smatraju se ozbiljnima i potkrepljuju optužbe za korupciju. Uhićenje Miličevića dolazi u trenutku eskalacije političke krize u Republici Srpskoj, gdje oporbena “trojka”, predvođena SDS-om, intenzivno radi na slabljenju dugogodišnje vlasti Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika. Oporba nastoji izgraditi platformu za izazivanje SNSD-a na državnoj razini. Međutim, ozbiljnost dokaza koje je Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske iznijelo, uključujući značajne novčane iznose pronađene kod osumnjičenih, baca novo svjetlo na ove događaje. Dok oporba tvrdi da je riječ o politički motiviranom procesu kojim aktualna vlast pokušava diskreditirati svoje protivnike, Tužiteljstvo inzistira na čvrstim dokazima koji upućuju na korupciju i trgovinu utjecajem. Ovaj slučaj dodatno polarizira ionako napetu političku scenu, gdje se optužbe za korupciju i selektivnu pravdu koriste kao oružje u borbi za vlast. Ispred Tužiteljstva u Banjoj Luci, gdje je Miličević priveden na ispitivanje, okupili su se brojni članovi SDS-a, simpatizeri i čelnici drugih oporbenih stranaka. Transparenti s porukama poput “Ne damo Miličevića” i zahtjevima za njegovo oslobađanje odražavali su uvjerenje okupljenih da je uhićenje dio šire kampanje SNSD-a za eliminaciju političkih protivnika. Želimir Nešković, istaknuti član SDS-a, obratio se prosvjednicima, nazivajući proces “montiranim” i prijetnjom građanskim neposluhom ako Miličević ne bude pušten. - Ovo je politički obračun. Miličević ima potporu građana Teslića od 2012. godine, a SNSD pokušava iskonstruirati priču kako bi ga diskreditirao. Nećemo stajati prekriženih ruku - izjavio je Nešković, optužujući vlasti za zloupotrebu policije i pravosuđa. Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković pridružio se prosvjedu, ističući da slučaj Miličevića odražava širi problem selektivne pravde u RS-u. - Pravna država postoji samo tamo gdje je oporba na vlasti - u Banjoj Luci, Tesliću, Bijeljini. Zašto se ne istražuju korupcijske afere povezane s SNSD-om? Željka Cvijanović javno je govorila o kupnji glasova, gdje je Tužiteljstvo tu? - upitao je Stanivuković, pozivajući se na ranije navodne izjave visokih dužnosnika SNSD-a.
Jašarević negirao
Središnja figura u ovom slučaju - Meša Jašarević ranije je negirao optužbe da je primio mito od 250.000 maraka kako bi podržao SDS-ovu većinu u Tesliću. Jašarević je tvrdio da je njegov prelazak u status neovisnog vijećnika motiviran nesuglasicama s SNSD-om, a ne novcem. Posebno je istaknuo prijetnje smrću koje je dobio nakon što je odbio podržati prijedlog da Milorad Dodik bude proglašen počasnim građaninom Teslića. - Kruže glasine da sam kupljen, ali to su neistine. U našem gradu uvijek se šire takve priče kada netko promijeni stranu. Prijetili su mi, čak je i moj automobil oštećen nakon što sam odbio podržati Dodika. Moja kći od devet godina bila je uz mene kada sam dobio prijeteći poziv - izjavio je Jašarević, pokušavajući objasniti svoje motive. Simpatizeri SDS-a prosvjeduju tvrdeći da je uhićenje politički motivirano, dok oporba upozorava na zloupotrebu pravosuđa u borbi protiv režima. Ipak, ozbiljnost dokaza koje Tužiteljstvo iznosi, uključujući navodne transakcije i novac pronađen kod osumnjičenih, dovodi u pitanje Jašarevićevu verziju događaja. Tužiteljstvo tvrdi da posjeduje materijalne dokaze i svjedočenja koja potvrđuju korupcijske radnje, što ovaj slučaj čini jednim od najznačajnijih u posljednjih nekoliko godina u Republici Srpskoj. Ovaj slučaj dodatno produbljuje podjele u RS-u, gdje oporba optužuje Dodikovu vlast za pravosudni obračun s političkim protivnicima. Srpska demokratska stranka tvrdi da je ovo treći pokušaj kriminalizacije Miličevića, čovjeka koji, prema njima, uživa široku podršku građana.