Azinović tvrdi

Najviše boraca iz BiH koji su otišli na strana ratišta dolaze iz TŽ i ZDŽ

16.05.2017.
u 08:09

Prema podacima Ministarstva sigurnosti, trenutno je 115 osoba na stranim ratištima. Poginula je 51 osoba, 46 osoba se vratilo.

Državni ministar sigurnosti Dragan Mektić, odgovorio je i na novinarsko pitanje o trendu odlaska državljana BiH na strana ratišta.

Ove i prošle godine niti jedna osoba iz BiH nije otišla na strana ratišta. Na isto je ukazao i ekspert za međunarodni terorizam, Vlado Azinović. Iako smanjen trend odlazaka raduje, i dalje su prisutni drugi izazovi, javlja N1. 

Navodi o masovnim odlascima državljana BiH na strana ratišta ipak nemaju opravdanja.

"Ništa se nije povećao. Godinu i nešto dana, to je na istoj razini, taj problem. Nemamo niti jednog novog odlaska; Što se tiče naših državljana na strana ratišta, dole u ISIL. Nemamo niti jednog novog povratka. Znači, onih 46 stoji. Nešto je procesuirano, nešto u fazi procesurianja. Nema niti jednog koji se vratio, a da nije u nekoj fazi procesuiranja", kazao je Mektić.

Prema podacima Ministarstva sigurnosti, trenutno je 115 osoba na stranim ratištima. Poginula je 51 osoba, 46 osoba se vratilo. Ukupno 22 osobe iz Bosne i Hercegovine osuđene su zbog odlaska na ratišta u Siriju i Irak. Do sada nije bila niti jedna oslobađajuća presuda!

Da nema mjesta panici kada su u pitanju odlasci iz BiH, ukazao je i Vlado Azinović, ekspert za međunarodni terorizam:

"Kada se radi o BiH, nama se stalno prijeti nekontroliranim povratkom stotina stranih boraca. Te tvrdnje ne stoje prosto iz matematičkih razloga. Mi imamo 240 identificiranih osoba - muškaraca i žena za koje znamo da su protekle godine bili u Siriji i Iraku. Sedamseset tih osoba je poginulo, oko 50 ih se vratilo i mi računamo da je oko 50 muškaraca i žena, i neutvrđen broj djece u Siriji i Iraku. Ti ljudi se najvjerojatnije nikada neće vratiti", pojasnio je Vlado Azinović, ekspert za terorizam.

A prema istraživanju Azinovića, najviše boraca iz BiH koji su otišli na strana ratišta dolaze iz Tuzlanske i Zeničko-dobojske županije. Niti jedan nije iz Bosansko-podrinjske, što se može dovesti u vezu s nepostojanjem paradžemata u ovoj županiji, tvrdi Azinović.

Iako trend odlazaka raduje, zabrinjavaju novi izazovi: Jedan od njih je činjenica da narativ tzv. Islamske države još postoji.

Osobe s kriminalnim dosijeom ili s psihosocijalnim problemima i dalje su plodno tlo za njeno širenje.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije