Nakon što je skočio Švicarac

Na Starom mostu osvanuo papir sa zabranom skokova bez dozvole Kluba skakača

01.07.2025.
u 11:55

Na Starom mostu u Mostaru postavljena je ploča s ručno pisanim upozorenjem: „Skakanje s mosta zabranjeno bez dozvole članova Kluba skakača u vodu Mostari”.

Ova mjera dolazi neposredno nakon nedavnog incidenta u kojem je švicarski akrobatski skakač Luca Bont, bez prethodne najave izveo skok s mosta, zbog čega je doživio i fizički napad koji je negativno utjecao na turistički imidž Mostara.

Ploču potpisuje Klub skakača u vodu/Divers Club „Mostari”, čiji članovi njeguju tradiciju skokova sa Starog mosta.

Podsjećamo, upravo je jedan od skakača prije dvije godine u trenutku skoka za turiste, u samo nekoliko centimetara, izbjegao gumeni čamac koji je u tom trenutku prolazio ispod mosta. 

Tadašnji prizor koji ledi krv u žilama su pratili brojni posjetitelji koji su u trenutku skoka upozoravali skakača na čamac, paničnim povicima "čamac", "čamac" ali je bilo prekasno, jer je skakač već bio u zraku i samo je pukom srećom izbjegnuta tragedija u Mostaru.

Švicarac Luca Bont je nedavno bez najave je prije nekoliko dana izveo atraktivan skok s mosta, što je zabilježeno kamerama i izazvalo različite reakcije u javnosti. Njegov postupak mnogi su okarakterizirali kao neodgovoran, budući da je skočio blizu čamca koji je u tom trenutku prolazio ispod mosta, a tijekom vikenda, napad na njega postao je glavna medijska priča.

Na čitavu priču se osvrnuo i gradonačelnik Mostara. 

''Konkretno ću vam reći, mi smo imali ozbiljan problem sa čamcima ispod Starog mosta. Riječ je o ozbiljnom sigurnosnom problemu, a da ne pričam o estetici. Nemaju šta gliseri raditi u jednoj rijeci ispod Starog mosta. To nije okej. Na stranu što je to prihod koji ljudi zarade, poštujem to, ali nekih pravila se moramo držati. Probali smo napraviti nekakav red tu pa skakačima kao nekome tko se smatra 'zaštitnikom' Starog mosta, nekako su najvezaniji uz tu priču pa da napravimo nekakav red. Da to budu neki električni čamci ili nekakvi splavovi koji se na nekakav način bešumno prevesti. Može se napraviti na drugačiji način. Međutim, činjenica je da sam se povukao nazad jer nisam uspio napraviti reda dole i sad imate pet - šest čamaca koji zuje čitav dan gore - dole. Nije to slika ni vremena u kojem je izgrađen Stari most, ni poruke koju želimo poslati kao kulturni spomenik svijeta. Definitivno, nije. Još najbolje da netko stavi još bungee jumping i skače s njega'', rekao je Kordić govoreći za podcast Bura o stanju u staroj jezgri i na Starom mostu s kojeg je neki dan otišla slika premlaćivanja turista koji je skočio s mosta.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata