Koncem prošloga tjedna na čapljinsku veletržnicu u Tasovčićima stigle su prve domaće jagode koje se cijenilo 10 KM za kilogram. To je cijena na veliko jer dok stignu, primjerice, do kupaca u Sarajevo ili Trebinje, bit će za marku-dvije skuplje. Cijena nije neuobičajena jer se prve jagode i proteklih godina znalo cijeniti 8 - 10 KM. Primjerice, u travnju 2012. godine prve jagode na čapljinskoj veletržnici cijenilo se od 8 do 10 KM. Međutim, problem je u tome što je kupovna moć u odnosu na 2012. godinu u Bosni i Hercegovini pala s tadašnjih niskih na još niže grane.
U odnosu na nekoliko prethodnih godina, prve su jagode zakasnile koji tjedan, dva. Uobičajeno vrijeme dospijeća prvih jagoda bili su prvi dani travnja. Međutim, obilje oblačnih dana tijekom veljače, a posebice ožujka, koji su se nastavili i u travnju, te kasni mraz svakako su utjecali na dozrijevanje. Prema našoj, novinarskoj evidenciji, najranije prve jagode na čapljinskoj burzi voća i zeleni bile su 2022. godine, kada su prvi plodovi dopremljeni 18. ožujka. Dakle, u odnosu na 2022. godinu, jagode ove godine kasne dvadesetak dana.
Prema informacijama ljudi koji idu brati jagode u vrgorački kraj, tamošnje jagode, čija je berba počela, ovih se dana cijene od 5 eura na polju. Naravno, dok stignu do tržnica, bit će za koji euro skuplje. Inače, uvozne jagode u Hrvatskoj, prema podacima kolega iz Slobodne Dalmacije, cijene se od 6 do 11 eura. Dakle, nije sve tako crno ako se zaviri u susjedovo dvorište.
Uz jagode za sada na veletržnici u Tasovčićima nema njihova pratitelja - mladih krumpira iz plastenika, koji također u odnosu na proteklih nekoliko godina kasne. Međutim, sigurno će ih biti uoči Uskrsa, kažu prodavači, pa taman bili "k'o uskrsno jaje". Dok se čekaju rani krumpiri koji unose život na čapljinsku veletržnicu, u prodaji je već kojih mjesec-dva mladi kupus, čija je trenutačna cijena od 1,50 do 1,80 KM, a od povrća čiji je prefiks "mladi", ima još luka koji se cijeni od 3 do 4 KM za kilogram.