Banja Luka

Muftija banjolučki: Sve je spremno za svečano otvaranje Ferhadije

Ferhadija
05.05.2016.
u 18:58
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Muftija banjolučki Osman ef. Kozlić potvrdio je večeras da je sve spremno za svečano otvaranje obnovljene banjolučke džamije Ferhadije. 

Osobno, kaže, jedva čeka da dođe 7. svibanj, a i svi koji su uključeni u organizaciju tog skupa, Muftijstvo, grad Banja Luka, sigurnosne službe, spremno ga dočekuju.

-Sve je spremno i samo čekamo da sve prođe u najboljem redu, potvrdio je efendija Kozlić.

U okviru manifestacija uoči otvaranja Ferhadije, večeras je u Banjoj Luci promoviran „KOPAH“ (Koran) , u prijevodu Miće Ljubibratića (1839-1889), koji je prvi cjeloviti prijevod Kurʼana objavljen ćiriličnim pismom na zapadnom Balkanu, te prvi cjeloviti i objavljeni prijevod Kurʼana uopće na zapadnom Balkanu.

l-Kalem i Muftijstvo banjolučko ovim izdanjem podsjećaju i na davne lijepe namjere Ljubibratića kao prevoditelja. Ovim projektom, također, žele na svim stranama pobuditi glasove dijaloga i dostojanstvenog susretanja različitih vjera, kultura i civilizacija na zapadnom Balkanu.

Muftija Kozlić ukazao je na značaj ovog djela, kojim je autor imao za cilj približiti „dva naroda – srpski i bošnjački u ono vrijeme“.

I profesor Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu Enes Karić je također podsjetio da je Ljubibratić iza sebe ostavio značajno djelo.

Među brojnim gostima promociji je prisustvovao i potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić te predstavnici vjerskih zajednica.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata