Najviši infrastrukturni objekt na koridoru Vc pred samim završetkom

Most Počitelj bit će u prometu ove sezone, koja bi mogla oboriti neke nove turističke rekorde u BiH

26.05.2024.
u 16:02

Most Počitelj, kao najviši infrastrukturni objekt na koridoru Vc koji prolazi kroz BiH, ali i tehnički iznimno zahtjevan projekt koji je podrazumijevao premošćivanje korita rijeke Neretve u uvjetima koje nameće izazovan reljef s obiju strana rijeke, pred samim je završetkom i puštanjem u promet. V. d. direktora JP Autoceste Federacije BiH Denis Lasić za Večernji list kaže kako su procjene da će radovi na njemu biti okončani u vrijeme početka ljetne sezone, a to bi onda u prijevodu značilo i da BiH, a osobito Hercegovina, koja ima iznimne turističke potencijale, dobiva 11 novih kilometara autoceste jer se, uz most, aktivno radi i na ostatku dionice Počitelj - Zvirovići.

Dinamika radova
O kakvom je kolosalnom objektu riječ, ali i o dinamici radova na njemu, svjedoče i prekrasni kadrovi koje je ovih dana zabilježio poznati bh. autor digitalnog sadržaja Nermin Leto koji je na svom YouTube kanalu objavio snimku iz zraka koja pokazuje sam most, kao i dio dionice Počitelj - Zvirovići koja se nastavlja na njega.

Video je dostupan na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=wd9e8uvCrK4, a pokazuje kako se na samom mostu nalazi veliki broj strojeva i radnika, što upućuje na ubrzanu dinamiku posljednje faze radova. Procjene izvođača, kao i nadležnih, su kako će krajem lipnja sve biti gotovo i spremno za puštanje u promet, a to bi onda omogućilo i dodatnu prometnu revitalizaciju ovoga dijela BiH jer se navedena dionica s mostom naslanja na dionicu Međugorje - Bijača, dužine 10 km, koja je već dulje u prometu. Istodobno, s druge strane, u smjeru Mostara već je ranije izgrađena dionica Buna - Počitelj u dužini od 7,2 kilometra s kojom će biti potrebno ostvariti kontakt.

Za sada je poznato kako će se od ove ljetne sezone vozači moći neometano koristiti autocestom od granice s Republikom Hrvatskom pa sve do Počitelja, a što će biti dodatni vrijednosni element u mozaiku prometnog, turističkog, ali i općenito gospodarskog ojačavanja Bosne i Hercegovine u cjelini. Takvo što imat će izniman utjecaj na daljnje procese koji podrazumijevaju i privlačenje novih investicija, ali i sve prednosti koje sa sobom donosi brža, učinkovitija i sigurnija prometna uvezanost. Dolina Neretve, odnosno šire područje Čapljine, kao što je poznato, u bliskoj će budućnosti biti prometno čvorište regionalnog značaja jer će se vrlo blizu koridora Vc graditi i dio Jadransko-jonskog koridora, dionica Stolac - međuregionalni čvor Počitelj.

Poddionica Počitelj - Zvirovići dio je dionice Počitelj - Bijača. Duga je 11,07 kilometara i podijeljena je na dva LOT-a. U LOT-u 1 su značajni objekti: petlja Počitelj s naplatnim mjestom i pristupnim prometnicama, tunel Počitelj (L = 1200 m), tri vijadukta ukupne dužine 250 m i otvorena trasa. LOT 2 je most Počitelj dužine 980 m. Most Počitelj je kontinuirani prednapeti armiranobetonski most sandučastog poprečnog presjeka, građen tehnologijom slobodne konzolne gradnje. Stupovi mosta visoki su 92, 97, 92, 91, 88 i 66 m. Poddionica Buna - Počitelj duga je 7,2 km. Svi radovi su, kao što je poznato, završeni, a u promet će biti puštena po završetku poddionica koje su u izgradnji. Ova poddionica pozicionirana je između poddionice tunel Kvanj - Buna na sjevernoj i poddionice Počitelj - Zvirovići na južnoj strani. Trasa počinje na oko četiri kilometra južno od sela Hodbina i ne presijeca gušće naseljena područja, nego prolazi iznad kanjona Neretve u blizini nekoliko naseljenih mjesta te završava neposredno ispred petlje Počitelj.

Dalje prema Mostaru
A da bi se koridor od granice s Hrvatskom povezao s Mostarom, ostaje uraditi još dvije dionice, i to Mostar jug - tunel Kvanj, tunel Kvanj - Buna, a plan je da radovi na ovom dijelu počnu do kraja godine.

Naravno, nije zanemaren ni dio sjeverno od Mostara. Dapače, uskoro se očekuju dobre vijesti kada je riječ o početku radova na dvjema kapitalnim dionicama - Mostar sjever - jug, kao i tunel Prenj, a nije nevažno za naglasiti kako je riječ o tehnički iznimno izazovnim projektima koji imaju stratešku vrijednost kada govorimo o povezivanju Mostara i Sarajeva.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?