Ubrzava se zaplet trenutačne krize vlasti na državnoj razini, a u konačnici su mogući razni raspleti, čak i oni koje se nije moglo zamisliti prije tjedan dana. Kao što je, primjerice, ulazak Stranke demokratske akcije (SDA) u vlast i ispadanje Naroda i pravde te Naše stranke. Taj scenarij najprije je nagovijestio visoki dužnosnik SDA Safet Softić, a potom ga je kao mogućnost spomenuo i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović na nedavnoj konferenciji za novinare. Ovakve nagle oscilacije nisu rezultat trenutačnog raspoloženja političkih aktera, nego su, prije svega, vezane uz poteze određenih dužnosnika "trojke".
Bošnjački legitimitet
Za 18. veljače bio je dogovoren susret posvađane državne koalicije kako bi se definirala daljnja sudbina partnerstva. Moguća su bila dva raspleta: nastavak trpljenja i tvrde kohabitacije ili potpuni razlaz. No, na ključni sastanak već je najavio da neće doći čelnik Naroda i pravde i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, uz objašnjenje da se tada nalazi u Varšavi. Taj izostanak dodatno je produbio nesuglasice i otvorio vrata špekulacijama o raspadu vladajuće koalicije. Dapače, pokazao je jasan stav ovoga dužnosnika. Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović je tijekom susreta s novinarima u Sarajevu istaknuo da se koalicija samo s "trojkom" pokazala pogreškom i da se više nikada neće dopustiti politički aranžmani pod vanjskim pritiskom. - Pogriješili smo pod pritiskom prijatelja iz međunarodnih institucija. To smo jednom uradili i nikad više. Pogreška je kad vas okupi netko izvana i kaže da morate okupiti tu koaliciju. To je pogreška. Vi ste to gledali i šutjeli ste - poručio je Čović, neizravno upirući prst u bivšeg američkog veleposlanika Michaela Murphyja, kojem je upravo jučer istekao mandat. Pri tome je objasnio kako je bilo pogrešno imenovati Kemala Ademovića u vodstvo Doma naroda BiH jer nema bošnjački legitimitet.
Pitanje opstanka koalicije dodatno komplicira taktička igra "trojke" oko smjene ministara SNSD-a. Čović smatra da su za to dobili nalog od nekoga izvana. Istodobno, ističe kako je prioritet HDZ-a BiH europski put zemlje, uključujući usvajanje dvaju ključnih reformskih zakona - o sudovima i o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću. Prema njegovim riječima, usvajanjem tih zakona do početka ožujka moglo bi se postići pozitivno mišljenje Europskog vijeća o napretku BiH. U tom kontekstu Čović i HDZ BiH pokušavaju igrati ulogu stabilizatora unutar vladajuće strukture. Smatraju da je ključ za napredak zemlje politički dijalog i suzdržavanje od radikalnih poteza koji bi mogli ugroziti europski put BiH. Čović se u više navrata sastao s domaćim i međunarodnim dužnosnicima kako bi naglasio nužnost konstruktivnog dijaloga i donošenja odluka koje su u skladu s europskim standardima. On ističe da su hrvatski politički predstavnici u BiH uvijek bili okrenuti prema Bruxellesu i da njihova politika ostaje usmjerena na postizanje kandidacijskog statusa i ubrzavanje europskih reformi. U svjetlu mogućeg preustroja vlasti ne isključuje se opcija da SDA postane dio nove koalicije umjesto "trojke". SDA je nakon izbora 2022. godine ostala u oporbi, što Čović sada opisuje kao rasplet pod međunarodnim utjecajem.
Dodikovo suđenje
S druge pak strane, dodatne političke tenzije izaziva situacija u Republici Srpskoj. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nastavlja podržavati vlast Milorada Dodika, koji se suočava s ozbiljnim pravnim problemima. Dodik je pod optužbom za kršenje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, a taj pravni proces uzrokuje rastuću nervozu u redovima vlasti RS-a. Vučić je tijekom posjeta Banjoj Luci jasno poručio da će vlast u Beogradu nastaviti ulaganja u RS i pružati podršku Dodikovoj politici. - RS uvijek može računati na našu potporu - kazao je Vučić.
U tom kontekstu Vučić i Dodik najavili su organizaciju zajedničkog obilježavanja godišnjice operacije "Oluja", koju Dodik naziva "zločinačkom". Taj potez dodatno će zaoštriti odnose u regiji, posebice u svjetlu napetosti između Srbije i Hrvatske. Vučić je također izrazio nadu da u BiH "bude dovoljno mudrosti da se ne nastavi s pravnim progonom Dodika", aludirajući na moguće političke posljedice sudskog procesa protiv predsjednika RS-a.
Dodik je dodao da se Republika Srpska suočava s napadima i stalnim pokušajima mijenjanja Daytonskog sporazuma na njezinu štetu. Uz podršku Vučića, nastavit će se obilježavanje ključnih srpskih povijesnih događaja, uključujući oslobađanje koncentracijskog logora Jasenovac i operaciju "Oluja". Politička dinamika u BiH ulazi u kritičnu fazu. Dok HDZ BiH i SDA razmatraju moguću suradnju, SNSD se suočava s izazovima zbog Dodikovih pravnih problema. Istodobno, Vučić jača veze s RS-om, dok se međunarodna zajednica nalazi u svojevrsnom vakuumu. Sljedeći tjedni bit će ključni za rasplet trenutačne krize vlasti i definiranje političkih odnosa u zemlji i regiji.