Upala moždanih ovojnica

Meningitis kod djece i beba: Uzrok, simptomi i kako se točno liječi?

03.04.2021.
u 08:30

Meningitis je upala tankih moždanih ovojnica, meninga, koje povezuju mozak i leđnu moždinu. Može se pojaviti kod svih dobnih skupina, a ipak najčešći je meningitis kod djece i beba te su najugroženije bebe mlađe od dvije godine.

Ovo je ozbiljno stanje i potrebno je reagirati na pojavu prvih simptoma kako bi se izliječio na vrijeme i ne bi ostavio trajne posljedice.

Što uzrokuje meningitis kod djece?

Dijete može dobiti meningitis kada bakterije, virusi ili gljivice napadnu bilo koji drugi dio tijela, a onda krvotokom putuju do mozga i leđne moždine. Najčešći uzrok meningitisa su virusi, dok se pojava bakterijskog meningitisa smanjila uvođenjem cijepljenja. Virusi koji uzrokuju meningitis su virusi koji uzrokuje prehladu, virusi ospica, herpes simplex i virus Zapadnog Nila. Bakterijski meningitis uzrokuju Streptokoki grupe B, Escherichia coli i Listeria. Gljivice su vrlo rijetki uzrok meningitisa i to samo kod djece sa slabim imunitetom.

Meningitis se prenosi bliskim kontaktom s osobom koja ima infekciju, kapljičnim putem ili diranjem inficiranih predmeta te potom diranje usta, nosa ili oči.

Koji su simptomi meningitisa kod djece?

Simptomi nastaju naglo, a uključuju:

  • visoku temperaturu
  • gubitak apetita
  • povraćanje
  • manjak energije
  • pospanost
  • razdražljivost i jako plakanje
  • ukočenost u vratu
  • osjetljivost na svjetlo
  • izbočeni dio na vrhu glave
  • hladne noge i ruke, a topli torzo
  • brzo disanje

Dijete ne mora imati nikakve simptome, ali može u nosu ili grlu nositi bakterije ili viruse.

Može li se meningitis kod djece spriječiti?

Najbolja prevencija je cijepljenje, ali jednako tako potrebno je paziti i na higijenu. Prati ruke prije diranja djeteta ili prije pripremanja hrane za dijete i zaštiti dijete od uboda komaraca.

Kako se liječi meningitis kod djece i beba?

Prije svega, meningitis se u ovom slučaju otkriva posjetom liječniku, uzimanjem anamneze, ali i krvnim pretragama te lumbalnom punkcijom i CT-om glave.

Samo liječenje ovisi o uzroku, ali i o težini bolesti. U nekim slučajevima će se djeca oporaviti za deset dana bez posebne terapije, dok će nekada biti potreban odlazak u bolnicu. Kod bakterijskog meningitisa uzimaju se antibiotici, dok kada su uzrok gljivice dijete mora ostati dulje u bolnici, čak do mjesec dana, jer se gljivice teško liječe. Virusom uzrokovani meningitis liječi se ublažavanjem simptoma. Važno je reagirati na prve simptome jer u određenim slučajevima neizliječeni meningitis može ostaviti kobne i dugotrajne posljedice, na primjer problemi s vidom i sluhom, napadaji, problemi s učenjem i oštećenje mozga.

Dakle, meningitis kod djece i beba uzrokuju bakterije, virusi i gljivice. Važno je prepoznati prve simptome kao što su povraćanje, nagla visoka temperatura, osjetljivost na svjetlo i gubitak apetita i što prije posjetiti liječnika te krenuti s liječenjem.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije